Прикључак на струју нам искључио пет места на Дуинг бизнис листи
Недовољна брзина у добијању прикључка за струју и издавању локацијских дозвола међу главним су разлозима за пад Србије на Дуинг бизнис листи Светске банке.
У новом рангирању Светске банке по лакоћи пословања Србија се пласирала на 48. позицију међу 190 земаља, а потпредседница Владе Србије и председница Заједничке групе за Дуинг бизнис Зорана Михајловић истиче да смо морали да будемо много бржи и ефикаснији у спровођењу реформи.
– Морали смо да будемо бржи и ефикаснији – што ћемо сигурно до краја године решити – по питању прикључка на електричну енергију – казала је Зорана Михајловић. – То је морало да се деси још раније.
Навела је да ће морати да се мења и Закон о стечају, и додала да и министарства правде и финансија припремају одређене законе.
Прецизирала је да Министарство финансија, између осталог, треба да донесе прописе који су важни за „Дуинг бизнис” листу, те да се нада да ће одређен таксе и накнаде бити смањене, а да ће нови прописи бити усвојени уз буџет за наредну годину.
– Све то што сам поменула и све што се односи на законе или подзаконске акте, мора да буде готово до краја ове године, и биће готово до краја ове године – поручила је министарка Михајловић.
Он је новинарима у паузи скупа који су организовали НАЛЕД, Светска банка и британска амбасада поводом најновије Дуинг бизнис листе Светске банке, рекла да „нисмо задовољни резултатом, иако смо најбољи у региону, изузев Македоније, и хоћемо да будемо бржи и ефикаснији”.
Истакла је да развој земље зависи од инвестиција.
– Управо како побољшавате услове пословања, то значи више инвестиција, више од 30 отворених фабрика, значи и више од 200 милиона евра, колико су инвеститори уложили, а то значи и раст БДП-а, побољшање услова и животног стандарда грађана – рекла је Зорана Михајловић.
Објаснила је да мерење Светске банке траје до јуна наредне године.
Министарка грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Зорана Михајловић изјавила је да је за пад Србије од пет места на „Дуинг бизнис” листи одговорна Влада Србије, али и додала да пласман Србије на 48. месту међу 190 земаља никако није лош резултат.
– Ми смо ти који водимо и организујемо процес и ми смо ти који смо одговорни и кад је добро и кад је мање добро. То никако није лош резултат. Бити у првих 20 одсто економија света с најбољим привредним окружењем, борити се са Швајцарском и другим најразвијенијим земљама за боље услове пословања је добро, али ми нисмо задовољни – рекла је Зорана Михајловић.
– Хоћемо да будемо спремни да наредне године то видимо у нашем резултату. Доћи ће и до убрзања издавања локацијских услова, односно локацијских услова у Београду. То је оно што се, пре свега, мери када говоримо о грађевинским дозволама. Сигурна сам у то да ћемо у томе успети. То су области које морају да буду брже и ефикасније – казала је Зорана Михајловић.
Није тачно, додала је, да се ништа није урадило, али, једноставно, то је морало да буде брже.
По евиденцији Светске банке, издавање локацијских дозвола у Београду траје 33 дана, иако је законски рок 25 дана, а у НАЛЕД-у упозоравају на то да је, нажалост, Београд најмање ефикасна локална самоуправа када је реч о издавању грађевинских дозвола и услова јавних предузећа.
Д. У.