Порезе обара само финансијска дисциплина
Србија ће ове године забележиити суфицит у буџету, што зачи да је у државну касу уплаћивано више него што је трошено.
Привредници већ у томе виде шансу да побољшају свој положај. Тако је председник Привредне коморе Србије Марко Чадеж недавно рекао да је дошло време да се привредни развој подржи и нешто стимулативнијом пореском политиком. То се посебно односи на смањење захватања на зараде. Привредници, наравно, подржавају тај предлог, док су стручњаци скептични јер сматрају да би уз те мере требало да иде поштовање закона и јачање финансијске дисциплине код нас.
Председник Уније послодаваца Србије Небојша Атанацковић сматра да би код доношења одлуке држава морала да води рачуна о конкурентности домаће привреде, економској снази привредника и амбијенту који се ствара за пословање.
– Србија мора да води рачуна и о конкурентности у региону – каже Атанацковић. – Видимо шта се сада догађа с нафтним дериватима – потрошачи прелазе границе према Босни и Херцеговини или према Македонији да би купили јефтиније гориво. Код нас у цени литра горива намети учествују с више од 55 одсто. То је не само много већ и контрапродуктивно јер се потрошачи сналазе, а државна каса се не пуни.
Атанацковић објашњава да је добро што се с минималном ценом рада неће повећати и захватања по том основу. То је прилика да се помогне сиромашнијим грађанима, а и послодавцима. Он сматра и да би требало направити прецизан попис разних накнада и свакако смањити та захватања. Привредници желе да на почетку пословне године знају какве ће им бити обавезе да би своју пословну политику водили с тим у складу.
Привредници који у Србији избегавају плаћања заправо су награђени. Љубодраг Савић наглашава да, када им дугови достигну веће суме, прогласе стечај, а дужницима остаје да се наплате из стечајне масе – ако је има и ако за све дотекне. Неуспшени немају тих проблема, они настављају посао и ново предузеће региструју на ближе рођаке, пријатеље, кумове, као да иза себе нису оставили ојађене партнере.
Прилично скепсе према смањивању пореза и доприноса има професор Економског факултета у Београду др Љубодраг Савић.
– Само смањење намета нигде у свету није допринело привредном расту – указује Савић. – Србија би своје законодавство морала брже да хармонизује са оним у Европској унији, да законе које донесе и спроводи. Велики део привредника код нас послује у сивој зони. Не видим зашто да им се смањују намети, кад их они и онако не плаћају. Чак и онај део који ради регуларно, не поштује законе. Рецимо, код нас су законски рокови за плаћање 45 и 60 дана. Мало ко се тога придржава, а најбоље пролазе они најлежернији. Када би инспекцијски и правосудни органи оне који те рокове не поштују натерали да своје обавезе испуњавају, било би мање проблема. Ако привредник не наплати испоручено, то му доноси проблеме у пословању. Многи добри пословни партнери и инвеститори отишли су с овог тржишта јер су се срели баш с тим проблемом. Финансијска дисциплина је важна.
Д. Вујошевић