НБС: Више од 93 посто дужника испуњава услове за олакшице
БЕОГРАД: Народна банка Србије саопштила је данас да 93 посто дужника испуњава услов за добијање олакшица за отплату кредита, демантујући тврдње изнете у једном медију да је због кашњења са измиривањем обавеза из ове процедуре испало чак 80 процената дужника.
"Груба је неистина да је услов за примену мера за олакшану отплату кредита да дужници нису имали никакво кашњење. Одлуком НБС о привременим мерама за банке у циљу адекватног управљања кредитним ризиком у условима пандемије ковид 19 прописано је да само они дужници који су стекли статус неизмирења обавеза пре пандемије не могу да поднесу захтев за олакшице, а то су само они који су пре пандемије каснили са измирењем обавеза дуже од 90 дана", наводе из централне банке.
Све то, како истичу, пише у другом пропису којим је уређена адекватност капитала и који су банке такође обавезне да примењују. Никаквих накнадних измена Одлуке није било, наглашава НБС и додаје да "изношење таквих лажних тврдњи у јавности може да се квалификује као озбиљно кривично дело".
"Оне који шире овакве неистине позивамо да читају прописе пажљиво, а не на прескок, и да не узбуњују јавност због мањка своје концентрације. Према томе, на основу званичних података НБС више од 93 посто дужника испуњава тај услов за одобравање олакшица и за њих је обавезна примена олакшица уколико испуњавају и друге одлуком прописане услове", стоји у саопштењу НБС.
Даље се напомиње да банкама није забрањено да понуде и одобре олакшице и свим другим дужницима који не испуњавају услове из Одлуке.
У реаговању на погрешне интерпретације одлука НБС, у тексту под насловом "Испало 80 посто дужника" објављеном у једном дневном листу, из централне банке истичу да право на коришћење олакшица имају сви дужници погођени актуелном епидемиолошком ситуацијом, који услед тога нису у могућности или могу имати потешкоће да измирују обавезе према банци и даваоцу финансијског лизинга.
"Стварање одијума јавности према примени донетих мера, кроз непримерене инсинуације саговорника аутора текста у погледу наводних накнадних измена објављених одлука, о чему нема ни говора, и позивање на неименованог банкара који очигледно недовољно добро познаје прописе НБС, представља недобронамеран покушај омаловажавања резултата НБС, донетих мера и покушај стварања забуне у јавности, односно обесхрабривања дужника који испуњавају прописане услове да се својим пословним банкама (даваоцима финансијског лизинга) обрате са захтевом за коришћење олакшица које је Народна банка Србије донела", оцењује се у саопштењу.