На светској пијаци продамо више знања него жита
– Србија ће ове године први пут достићи извоз ИТ услуга вредан милијарду евра – изјавио је министар за технолошки развој и иновације Ненад Поповић у Привредној комори Србије, где је представљен Европски институт за иновације и технологије Европске комисије (ЕИТ ЕК), и нагласио да је у 2017. години први пут наша земља извезла више ИТ производа него житарица. – У 2018. години извоз ИТ услуга биће повећан око 20 одсто, а држава је из буџета за ову годину издвојила пет пута више новца за подршку иновацијама.
Указао је на то да је прошле године извоз ИТ услуга из Србије достигао 750 милиона евра и први пут у историји превазишао извоз житарица из наше земље.
Министарство просвете, науке и технолошог развоја и ЕИТ ЕК је, у сарадњи с Привредном комором Србије и Фондом за иновациону делатност, организовали су инфо-дан „ЕИТ Awarenes с Day ин Сербиа”.
Министар просвете Младен Шарчевић изразио је уверење да ће ЕИТ отворити своја врата Србији, и нагласио да успостављањем сарадње с тим институтом Србија може искористити сав свој иновативни потенцијал и постати лидер у региону.
Како је рекао, ЕИТ има визију за јачање иновативног и предузетничког духа, као и да понуди решење за неке од највећих изазова с којима се Европа суочава, као што су климатске промене, одрживо снабдевање енергијом, дигитализација и све друго, а да би се одржала економија и отворила радна места за високообразоване стручњаке.
Председник Привредне коморе Србије Марко Чадеж навео је да је циљ скупа презентација активности иновационе заједнице коју окупља Европски институт за иновације и технологије и могућности за будућу сарадњу са српском науком и привредом.
Чадеж је нагласио да је порасла свест о значају иновација, образовања и истраживања за подизање конкурентности, одрживи развој и паметан раст свих сегемента српске економије, али и да потребе за финансијском подршком реализацији иновационог потенцијала, иновативних идеја и пројеката расту.
Указао је и на важност повезивања и јачања сарадње привреде с образовним институцијама и научноистраживачким организацијама, као и повезивања великих компанија с иновативном старт-ап заједницом која је у Србији све бројнија и чије идеје и производе свет све више примењује.
– Иновације, предузетништво, едукација, ефикасније коришћење новца из европских фондова, као што је „Хоризон” и бољи приступ финансијама, већа примена научних истраживања у привреди – високо су рангирани у агенди Привредне коморе Србије – поручио је Чадеж.
Поповић је истакао да је у 2018. години буџет Фонда за иновациону делатност три пута повећан, као и да ће, заједно с новцем који ће бити на располагању његовом министарству, свота за развој иновација бити повећана укупно пет пута.
– То одлично показује намере Владе Србије и како се односи према иновацијама – додао је министар.
Директор ЕИТ-а Мартин Керн је представио могућности сарадње и захвалио Фонду за иновациону делатност и Привредној комори Србије на организовању инфо-дана.
Истакао је и да је Привредна комора Србије право место на којем треба указати на значај повезивања предузетништва и иновација.
Д. Урошевић