ММФ: Успешно друго разматрање економског програма Србије
БЕОГРАД: Међународни монетарни фонд донео је одлуку о успешном завршетку другог разматрања економског програма Србије који је подржан Инструментом за координацију политике, саопштила је данас Народна банка Србије.
Одлука је донета 17. јула, објавио је ММФ.
Истовремено, закључене су консултације по члану ИВ Статута те међународне финансијске организације с нашом земљом.
Тим поводом оцењено је да је макроекономска стабилност додатно ојачана у периоду од консултација по члану ИВ из 2017. године.
Привредни раст, који је у 2018. години убрзан на 4,3 одсто, највиши је у последњих десет година.
Фискална дисциплина се усталила - од почетка 2017. године буџет опште државе је у суфициту, а учешће јавног дуга у БДП-у је ниже за око 15 процентних поена.
Незапосленост наставља да се смањује, а запосленост бележи континуирани раст.
Инфлација је очувана на ниском нивоу, а финансијски сектор је стабилан уз пад учешћа проблематичних кредита банака у укупним кредитима на 5,4 одсто, што је најнижи ниво икада.
Спроведене су важне реформе у циљу модернизације Пореске управе, а ММФ посебно истиче значајан напредак који је постигнут у отклањању недостатака у области борбе против прања новца и финансирања тероризма.
Као и у случају других земаља, оцењује се да су и даље присутни краткорочни ризици из међународног окружења који се могу пренети и на нашу економију, укључујући и слабији од очекиваног раст наших кључних трговинских партнера.
На средњи рок, економска политика треба да обезбеди да структурни фактори буду подстицајни за раст.
То укључује ширење могућности за додатно запошљавање у Србији, унапређење јавних услуга и смањење сиве економије.
Истовремено, констатује се да су краткорочни изгледи Србије остали позитивни, уз раст који је за 2019. годину пројектован на 3,5 одсто.
Оцењује се да ће у другој половини ове године доћи до убрзања раста у условима високог прилива страних директних инвестиција, континуираних инвестиција државе и очекиваног опоравка у земљама које су наши најзначајнији трговински партнери.
Поред тога, оцењује се да ће инфлација бити под контролом и да ће се кретати унутар доње половине циљаног распона, као и да ће дефицит текућег рачуна остати у потпуности покривен страним директним инвестицијама.
Одбор извршних директора је поздравио снажне макроекономске резултате подржане Инструментом за координацију политика.
Оценио је да је привредни раст снажан, јавни дуг се смањује, запосленост расте, финансијски сектор је здрав, а инфлација је ниска.
Истакнут је значај снажних мера и одлучног спровођења структурних реформи за очување макроекономске и финансијске стабилности, суочавање са интерним и екстерним изазовима, допринос привредном расту и конвергенцију дохотка са нивоима ЕУ.
Наглашен је значај очувања снажне фискалне позиције и даљег смањења нивоа јавног дуга, уз спровођење мера за подстицање привредног раста.
Као кључни фактори буџетске дисциплине и привредног раста издвојени су побољшање квалитета и структуре расхода.
За јачање кредибилитета фискалне политике важно је спровођење фискалног правила заснованог на дугу, поновно увођење индексације пензија, реформа система зарада и унапређење оквира за запошљавање у јавном сектору.
Ублажавање монетарне политике у режиму циљања инфлације доприносило је расту економске активности, а инфлација је очувана под контролом.
Истакнут је значај спровођења реформи финансијских институција у државном власништву. Похваљен је напредак у решавању проблематичних кредита, уз оцену да би фокус сада требало да буде на успешном окончању приватизације највеће државне банке.
Такође, поздрављен је напредак власти усмерен на унапређење тржишта капитала.
Наглашен је и значајан напредак у отклањању недостатака у области борбе против прања новца и финансирања тероризма, што је довело до скидања Србије са тзв. сиве листе ФАТФ-а.
Оцењено је да је, након недавних реформи пореске управе, потребно спровести даље напоре у погледу унапређења пословног окружења и даљих реформи предузећа у државном власништву.
Очекује се да ће наредне консултације по члану ИВ Статута са Републиком Србијом бити обављене у 24-месечном циклусу, у складу са одлуком Одбора извршних директора.
Подсећања ради, Инструмент за координацију политике је на располагању свим земљама којима не треба финансијска подршка ММФ-а, већ желе да потврде посвећеност реформама.
Нови програм сарадње одобрен је у јулу 2018. године, а циљ му је одржавање макроекономске и финансијске стабилности и наставак структурних и институционалних реформи за подстицање бржег и свеобухватног раста, стварање нових радних места и даљи раст животног стандарда, наведено је у саопштењу.