Михајловић: Сектор транспорта усклађен са ЕУ
БЕОГРАД: Годишњи извештај Европске комисије о напретку за 2019. показао је да Србија има добар ниво припремљености у области транспорта и да је од prеthodnog извештаја забележен напредак, посебно у реформи железнице, оценила је данас потпредседница Владе и министарка грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Зорана Михајловић.
„Иако су друге теме у извештају Европске комисије о напретку Србије помало у сенци косовског питања, признат је напредак који је учињен у различитим областима транспорта, пре свега у железници, али и у друмском, водном и ваздушном саобраћају", навела је Михајловић.
Она у писаној изјави наводи како то показује да је искоришећн период од prеthodnog извештаја за спровођење реформи "и да смо се као земља додатно приближили највишим европским стандардима у овој области, на чему ћемо наставити да радимо”.
Михајловић указује на оцену из извештаја да је "транспортна политика једна од области у којима Србија већ сада има добар ниво припремљености за чланство у ЕУ".
У извештају ЕК се, између осталог, наводи да је у 2018. Србија усвојила нове законе о железници, о безбедности у железничком саобраћају и интероперабилности железничког система, чиме је остварен висок ниво усклађености са регулативом ЕУ на успостављању јединственог европског железничког подручја.
У друмском транспорту усклађеност се оцењује као "задовољавајућа", уз констатацију да су закони у области превоза терета и превоза путника у друмском саобраћају усклађени са прописима ЕУ, као и да су у неколико области домаћи прописи додатно усклађени с европским.
Висок ниво усклађености са прописима ЕУ присутан је у прописима који се односе на унутрашњу пловидбу у водном саобраћају. Наглашава се да су речни информациони сервиси (РИС) оперативни и високо интероперабилни са системима држава чланица ЕУ и унапређени постављањем система за навигацију на Дунаву.
Михајловић указује на део извештаја у које се наводи да у ваздушном саобраћају Србија има добар ниво усклађености са прописима ЕУ.
Значајан напредак остварен је у примени Споразума о успостављању европског ваздухопловног подручја, а прописи у области безбедности у ваздушном саобраћају додатно су усклађени са европским.
Кад је реч о преговарачком поглављу 21 – Трансевропске мреже, које поред транспорта покрива и области енергетике и телекомуникација, извештај ЕК констатује да је Србија умерено припремљена.
Србија активно учествује у Агенди повезивања западнобалканске шесторке, а остварен је и даљи напредак у спровођењу реформи у вези са повезивањем и настављено усклађивање законодавста у области интероперабилности, навела је Михајловић.
С обзиром да је Београд изабран за седиште Секретаријата Транспортне заједнице, од Србије се очекује да настави да подршку како би се осигурали услови за несметано функционисање, истиче Михајловић у писаној изјави поводом Извештаја ЕК о напретку Србије у 2019. године.