Мања потрошња струје у домаћинствима, порасла у индустрији
БЕОГРАД: Потрошња електричне енргије у домаћинствима у Србији током 2019. године била је мања за око 0,6 одсто, каже председник Савета Агенције за енергетику Дејан Поповић и наводи да радује што је повећана потрошња у индустрији што значи да се индустија полако буди.
На седници скупштинског Одбора за привреду, регионални развој, трговину, туризма и енергетику, на којој је представио извештај о раду Агенције у 2019. години, Поповић је рекао да је сигурност снабдевања електричном енергијом, гасом и нафтом и нафтиним дериватима у 2019. била задовољаваћа.
У 2019. години увоз електрицне енергије био је за 367 гигават часова већи од извоза, а Поповић каже да је на слободном тржишту у 2019. продато 49,2 одсто електричне енергије, што је више него 2018. када је продаја на слободном тржишту била 47,1 одсто.
"Остатак је продат домаћинствима", рекао је Поповић.
Стратегијом развоја енергетике за период до 2025. године, иначе, прогнозиран је раст потрошње електричне енергије мање од један одсто просецно годишње.
Поповић је навео да је порасла свест о енергетској ефикасности, и да Србија може да оствари достизање циља од 27 одсто учесћа производње из обновљивих извора.
Каже да су на преносну мрежу током 2019. године прикључене ветроелектране инсталисане снаге 134 мегавата.
Тако је, додаје, на крају 2019. укупна инсталисана снага ветроелектрана прикључених на преносну мрежу износила 373 мегавата, док је на крају те године било прикљуцено 311 малих електрана укупне инсталисане снаге 201 мегават.
Као проблем је навео низак степен гасификације домаћинстава у Србији који износи око 10 одсто укупног броја што, каже, значи да постоји потенцијал за раст у овом сектору.
Поповић је рекао да цена природног гаса током 2019. није мењана, а да приметно да се повећава број прикључака домаћиснтава што је, сматра, добар показатељ да и гас постаје све конкурентији када је реч о грејању.
За Србију је, наводи, битно да буде не само коридор за путну инфраструктуру, него да буде велики коридор за електричне водове.
Очекује да ће држава приходовати не само од транспорта електричне енергије, него и гаса, с обзиром на нову гасну интерконекцију.
Навео је да су губици на дистрибутивној мрежи већи од 11 одсто, да то значи да ТЕ Костолац ради само за губитке и да у том смислу постоји простор за даља улагања.
"Планирање смањења губитака је перманентан циљ дистрибуције", каже Поповић и наводи да ће се увођењем паметних бројила губици свести на најмању могућу меру.
Навео је да је Агенција, чији је извештај о раду прихватио скупштински одбор, у 2019. издала 80 лиценци за обављање енергетских делатности, а да се оне издају на период од 10 година.