Мали: Србија пример одговорне фискалне и монетарне политике
БЕОГРАД: Министар финансија Синиша Мали рекао је данас да је Србија пример одговорне фискалне и монетарне политике, чему у прилог говоре и похвале Међународног монетарног фонда.
Доказ је и то што је ММФ одлучио да потпише још један споразум са нама, рекао је Мали за РТС.
Подсетивши да је на Светском економском форуму у Давосу директорка ММФ Кристалина Георгијева рекла је да ће раст камата и раст цена дуга бити разарајући за земље у развоју, Мали је истакао да је важно "да будемо пажљиви и одговорни према сваком динару који трошимо из буџета и да задржимо стабилност наших јавних финансија".
"Пре него што смо емитовали евброобвезнице, разговарао сам са више од 100 инвеститора и за њих је најважније то да ли је неко стабилан, колико новца има на рачуну, колики је удео јавног дуга у бруто домаћем производу (БДП) и колика је стопа незапослености, а колики је раст", навео је он и додао да према свим тим макроекономским индикаторима Србија стварно одлично стоји, ако се зна да је ово трећа година кризе заредом.
Напоменуо је да је економски раст прошле године био између 2,3 и 2,5 одсто, што није мало знајући да је велики број земаља и у Европи и у свету већ ушао у рецесију с обзиром на кризу која траје три године
"Наравно да ме брине што наши главни спољнотрговински партнери, као што су Немачка и Италија, улазе у рецесију, али погледајте у којој се ситуацији Србија налази у односу на њих, јер након ове трансакције, на крају јануара, пошто нам на наплату доспева још 100 милијарди динара старог дуга, нама ће удео јавног дуга у БДП-у бити 50,2 одсто", рекао је министар и нагласио да просек Еврозоне износи 94 одсто, као што су Шпанија, Француска, Италија, Грчка са преко 120, 130, па и 150 одсто БДП-а.
Мали је додао да је тренутно најнижа стопа незапослености у Србији икада, са 8,9 одсто у трећем кварталу заредом.
"То је невероватно, јер је ово трећа година кризе, а када је ковид кренуо брзо и ефикасно реаговали смо са девет милијарди евра грађанима и привреди спасили радна места, производне погоне, обезбедили нашој привреди да преживи та тешка времена", рекао је министар.
Он је на констатацију Фискалног савета да нам можда ово ново задуживање није ни требало, да нисмо потрошили две милијарде евра на једнократну помоћ грађанима, рекао да у време кризе они "нису појма имали шта треба да се уради".
"Сада када смо урадили, када смо показали снагу наших јавних финансија, када смо помогли са 100 евра нашим грађанима 2020. године, када смо прошле године помогли пензионерима, просветарима, запосленима у здравству, социјали, помогли привреду са минималним зарадама које смо исплаћивали како бисмо сачували радна места, питао сам Фискални савет како би то они урадили?", нагласио је Мали
Рекао да није било нимало једноставно бити на месту некога ко треба да донесе одлуку 2020. године.
"Да смо изгубили једно радно место, онда би рекли - зашто нисте реаговали, а ми смо реаговали, сачували радна места и кумулативно смо у 2020. и 2021. години били најбрже растућа економија у Европи, сачували стабилност јавних финансија и удео јавног дуга није прешао 60 одсто", казао је он.
Мали је подсетио да се у Србији и даље гради 10 ауто-путева и брзих саобраћајница, улаже се у зелену агенду, канализацију, фабрике отпадних вода, болнице, школе...
"Прошле године имали сте прилике да видите и брзу пругу Београд-Нови Сад, а када смо то у Србији могли да замислимо да ће се грађани возити брзом пругом 200 километара на сат", навео је министар.
Он је, сходно томе што су кредити сада скупљи за све, па и за немачке инвеститоре који овде улажу свој новац, изразио бојазан због могућег успоравања страних директних инвестиција у Србији.
"Зато морамо да се боримо да будемо што атрактивнији и конкурентнији, а оно што охрабрује су резултати за прошлу годину - рекордних 4,4 милијарде евра страних директних инвестиција", нагласио је министар.