broken clouds
19°C
20.09.2024.
Нови Сад
eur
117.058
usd
105.2585
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Мали: Србија је ушла у високе стопе раста

04.02.2020. 16:23 16:26
Пише:
Извор: Танјуг/З. Жастић/Сем Фабрици и Синиша мали

„Србија је ушла у високе стопе раста, изјавио је данас министар финансија Синиша Мали, који је представио Програм економских реформи до 2022. године, који је усвојила Влада Србије, а за који каже да је најважнији стратешки документ.

На конференцији за новинаре у Влади Србије, Мали је симболично уручио тај документ шефу Делегације ЕУ у Србију Сему Фабрицију, коме је захвалио на подршци реформама у Србији.



Мали је рекао да Програм економских реформи треба да подржи резултате фискалне консолидације и убраза стопе раста, а да документ сажима све економске политике у циљу постизања што бржег побољшања животног стандарад и што бржег раст српске економије.



Министар каже да је Србија добила од Европске комисије низ позитивних оцена о економији и да је препозната као мотор развоја региона.


Завршена је студија за Национални стадион

Мали је истакао да је завршена студија изводљивости за изградњу националног стадиона у Сурчину и да је важно што је позитивна.



"Ако погледате стопе раста од пет или шест одсто, које желимо да достигнемо у наредних пар година, морамо даље да обезбедимо пројекте који ће расти, а национални стадион је један од њих", рекао је Мали на конференцији за новинаре на којој је представио Програм економских реформи Србије до 2020. године.



Упитан како се улази у пројекат изградње националног стадиона, а да није урађена студија оправданости тако велике инвестиције, Мали је рекао да не постоји могућност да било шта урадимо или било коју инвестицију предузмемо, а да не постоји студија оправданости.



Навео је да је студија изводљивости завршена крајем прошле године, да је имао прилику да је види и да ће бити представљена јавности.



"Студија је урађена и позитивна је, то је важно. На ту студију треба додати и тај аспект који се не може мерити финансијски, а то је развој целог тог дела Београда. Очекујемо да отворимо један пројекат као што је, рецимо, Београд на води. Када направите пар зграда или објеката, онда то доводи друге инвеститоре и цео развој једног дела града креће у потпуно другом смеру", каже Мали.



Министар финансија је навео да је спорт постао прави бизнис, да се од тога зарађује озбиљан новац за државу, а да се национаним стадионом такође промовише држава на прави начин.



"Овде говоримо и о развоју тог дела Београда и подршци грађевинској индустрији", рекао је Мали.

У току анализа у вези са субвенцијама за електрична возила

„У току је анализа тржиста и потенцијала на основу којег Влада Србије треба да се определи у ком обиму и на који начин треба да подржзи набавку хибридних и електричних возила, изјавио је данас министар финансија Синиша Мали.



Мали је на питање новинара када ће бити уведене субвенције за електрична и хибридна возила, рекао да Министарство животне средине ради анализу тржиста и потенцијала.



"То је важна тема за све грађане, то је само део који се односи на већи програм заштите животне средине и такозване зелене економије. Врло брзо ћемо, након предлога Министарства животне средине, изаћи са конкретним програм око подршке, односно субвенционисања", рекао је Мали.



Подсетио је да је 2011. укинут порез на употребу електричних возила, а да је крајем прошле године укинут и порез на употребу хибридних возила.



"Са те стане смо дали подршку и олакшицу већ директно куповини хибридних возила", рекао је Мали.



У условима када је тема заштити животне средине важна, каже Мали, питање субвенција за електрична и хибридна возила је мањи, али веома важан допринос Владе очувању и побољшању животне средине.



Шеф Делагације ЕУ Сем Фабрици нагласио је важност "зелене агенде" за ЕУ, и навео да је Србија већ послала у Брисел преговарачку позицију за поглавље 27 које се односи на заштиту животне средине.



"То је важан, иницијални корак за којим предстоји много посла. Политика заштите животне средина је још једна тема структурне политике", рекао је Фабрици и навео да је по "зеленој агенди" план да европски континент буде потуно еколошки неутралан до 2050. године.



Осим возила, додаје, ту су теме везане и за изградњу енергетски ефикасних објеката и производњу хране и читав скуп других активности.


Навео је да смо прошлу годину завршили са растом од 4,2 одсто, што се, додаје, надовезало на раст од 4,4 одсто у 2018.



"Ушли смо у високе стопе раста које омогућавају не само бржи раст квалитета живота грађана, већ и веће плате и пензије", поручио је Мали.



Како је навео, прошла година је четврта у низу година завршених са суфицитом.



Нагласио је да је 2019. година завршена са вишком у државној каси од 12,8 милијарди динара што, оцењује, показује озбиљност економске политике и одговорност јер се, додаје, води рачуна о сваком динару.



Министар финансија је навео и да је прошла година била рекордна и по нивоу страних директних инвестиције које су достигле 3,8 милијарди евра.



Каже и да је незапосленост смањена испод 10 одсто, а да сада износи 9,5 одсто.



"Овај стратешки документ је усмерен ка томе да наставимо са восоким стопама раста и реформама", рекао је Мали и навео да је основа овог докомунета улагање и у образовање, дигитализацију, транспорт, инфраструктуру.



Мали каже да су мере које ће влада покушати да спроведе усмерене на побољшање пословног амбијента, убрзавање процедура и олакшавање пословања, што ће се, наглашава, на крају имати ефекта на стопе раста.



Навео је да је Министарство финансија задужено директно за преговарање о осам поглавља са ЕУ, од којих су шест отворена, а да индиректно учествује у свим поглављима.



Фабрици је рекао да је Програм економских реформи стратешки документ који је написан на више од 200 страна, а наглашава мешавину разлицитих политика које ће Сбрија спроводити у наредних неколико година



"То је део процеса придруживања и приступа најпросперитетнијем тржишту на свету. Програм економских реформи је нешто шмо започели пре седам година и главно је видети како помирити и приближити српску економију европској", рекао је Фабрици.



Навео је да Програм економских реформи Србије бити послат ЕК, а да ће у Београд доћи један мисија ЕК састављена од различитих експерата да разговара о овом документу.



"Почетна тачка је добра, макороекономска стабилност је поново ту, видимо раст БДП, ниску инфлацију, стабилност валуте, смањење јавног дуга. То су све добри елементи, али структурне реформе треба да појачају ту финансијску стабилности и да доведу до бољих резултата", поручио је Фабрици.



Остало је још, каже, питање државне помоћи, транспарентности, сиве економије, пословног окружења, државних предузећа, активних мера запошљавање ради боље интеграције жена и младих на тржиште рада.



"То је важна активности и Србија мора да покаже кохерентност. Постоји читав низ стратешких докумената, али овај документ је део процеса приступања Србије ЕУ који ће омогућити бољу усклађеност са ЕУ", рекао је Фабрици.



ЕК ће, каже, анализирати овај документ уз економске програме свих 27 земаља чланица ЕУ, о којима ће се изјаснити у мају.



Министар је нагласио и да је економија Србије важна за ЕУ, јер две трећине извоза Србије иде у земље ЕУ, а две трећине укупних страних инвестиција у Србији је из земаља Европске уније.

Аутор:
Пошаљите коментар
Мали: Ускоро завршетак преговора за Комерцијалну банку

Мали: Ускоро завршетак преговора за Комерцијалну банку

04.02.2020. 13:59 14:06