Мали: Позитивна оцена ММФ-а након прве ревизије стенд-бај аранжмана
БЕОГРАД: Након двонедељних анализа свих аспеката наше економије, резултата и планова које имамо, Србија је од Међународног монетарног фонда (MMF) добила позитивне оцене реформи и реформске политике коју спроводимо, изјавио је потпредседник Владе Србије и министар финансија Синиша Мали, саопштило је ресорно министарство.
„Наша економија је оцењена као отпорнија на кризу чак и од већих економија. Рат у Украјини има ужасне последице на економију читавог света, али наша економија и даље расте и то је резултат који је видео и ММФ“, рекао је Мали гостујући у Јутарњем дневнику РТС-а.
Истакао је да је бруто домаћи производ у Србији лане порастао за 2,3 одсто, те да је у години пре тога, не рачунајући Ирску, српска економија била најбрже растућа економија Европе. То, како је рекао, показује и податак да нам је БДП достигао 60 милијарди евра, док је он 2012. године износио 33 милијарде.
„БДП је дупло повећан упркос спроведеној фискалној консолидацији, кризи, светским проблемима“, нагласио је Мали. Додао је и да је ММФ похвалио удео јавног дуга Србије у БДП-у од 51,5 одсто, што је далеко испод Мастрихтске границе од 60 одсто, те да је просек јавног дуга земаља Европске уније око 95 одсто БДП-а.
„Овакав резултат имамо упркос кризи, мерама помоћи укупне вредности од девет милијарди евра, огромним улагањима у енергетику прошле године. То је ММФ оценио веома позитивно и то је још један показатељ да одговорно водимо економску политику“, поручио је министар. Осврнуо се на тренд раста запослености на тржишту рада и указао да тренутно има 436.000 запослених више него 2012. године, као и да је незапосленост од 9,4 одсто рекордно ниска. „Никада нисмо имали нижу стопу незапослености, сећамо се одлично када је 2012. године било 25,9 одсто незапослених“, рекао је Мали. Према његовим речима, на све ове параметре за укупан економски развој важне су инвестиције, а и ту Србија бележи рекорде, те је прошле године постигнут ниво од 4,4 милијарди евра страних инвестиција, 3,9 милијарди у години пре ње, као и 3,8 милијарди евра у 2020. години. То, како је рекао, значи, да се отварају нове фабрике, нова радна места, као што је у недавно отвореној фабрици „Континентал“, чему је присуствовао и председник Србије Александар Вучић, где је отворено око 1.400 нових радних места. Истакао је да охрабрују и економски резултати за први квартал ове године, када је уместо планираног дефицита од 74,9 милијарди, остварен дефицит од 26,8 милијарди, што је за око 45 милијарди бољи резултат од пројектованог. „То је резултат боље наплате прихода, боље контроле трошкова. Све је то ММФ анализирао, а изузетно нам је битна ова добра оцена најважније међународне финансијске институције јер нам даје кредибилитет за даље реформе“, рекао је Мали и поручио да се Србија у кризи одговорно понашала и водила одговорну економску политику. Он је истакао да и наредних година очекује економски раст, али да је сада на агенди трансформација енергетског сектора. Како је најавио, до краја маја ће се завршити анализа енергетског сектора, тако да ће се знати колике су тачно инвестиције неопходне и где. „Важно је да имамо јасну стратегију. ЕПС је свакако најважнији део енергетског сектора, хоћемо да на прави начин решимо све проблеме, да овај систем буде бољи. То су милијарде које треба да уложимо да будемо још ефикаснији, нема говора о приватизацији, желимо кроз трансформацију ЕПС-а да цео енергетски сектор реформишемо, да имамо стабилно снабдевање енергентима, да ово предузеће буде локомотива економије, да допринесе расту“, рекао је министар. Додао је да је циљ да 45 одсто производње ЕПС-а до 2030. године буде из обновљивих извора енергије. Навео је да је договор са ММФ-ом да јавне инвестиицје не стају, те да ниједан пројекат до сада и није заустављен. Говорећи о примањима грађана, рекао је да су пензије кумулативно повећане за 20,8 одсто, минимална зарада за 14,3 одсто, плате у јавном сектору за 12,5 одсто. „Раст животног стандарда грађана је приоритет. Циљ је да до 2025. године просечна плата износи 1.000 евра, пензија 450 евра, а ми свако обећање испуњавамо“, рекао је Мали.