МАЛИ: Пет одговора на 5 Никезићевих мука
Министар финансија Синиша Мали одговорио је у објави на Фејсбуку на пет питања која је поставио Душан Никезић, потпредседник Странке слободе и правде.
"Драго ми је што Душан Никезић, потпредседник Странке слободе и правде, има само пет питања овог понедељка. То ми говори да је ипак до сада нешто научио, било је бар 100 економских дилема које су га мучиле у ранијим обраћањима. Напредује Србија, напредује и Никезић", написао је Мали у објави на тој друштвеној мрежи.
"Идемо редом.
1. Пита се Никезић како ће БДП у апсолутном износу 2024. године бити између 74 и 75 милијарди евра. Објаснићу му, рачуница је једноставна па се надам да ће разумети. За 2023. годину пројектован БДП је 69 милијарди евра, који подразумева реални раст БДП-а од 2,5 одсто, као што сам вам већ више пута објашњавао. За 2024. годину предвиђен је реални раст БДП-а од 3,5 одсто и дефлатор БДП-а од 4,9 одсто. Раст ће у 2024. години бити у потпуности вођен домаћом тражњом, очекујемо наставак раста инвестиција, док ће повећање зарада и пензија утицати на раст реалног стандарда грађана.
2. Пита се Никезић и како смо отклонили могућност да криза пређе на грађане. Подсетићу Вас да су плате и пензије повећане не само у номиналном износу, већ и у реалном, што значи да и поред светске кризе, која траје већ годинама, расте животни стандард грађана. Осим тога, према званичним подацима, БДП пер цапита је 2012. године, док сте ви и ваши пајтоси били на власти, износио 4.677 евра, а у 2022. години 9.067 евра. Бројеви не лажу.
3. Даље помињете трошкове камата. Рећи ћу вам и да није тачно да трошкови камата износе 1,6 милијарди евра, већ су у 2022. години износили 0,9 милијарди евра, а у 2023. години ће износити око 1,2 милијарди евра. Требало би да знате да су трошкови камата проузроковани растом каматних стопа на међународном финансијском тржишту, те су самим тим порасли трошкови финансирања и осталих држава, као и приватних компанија. Упкос томе, радили смо на снижавању трошкова задуживања и користили повољне услове на тржишту prеthodnih година, како би фиксирали каматне стопе на ниским нивоима и активно управљали јавним дугом Србије кроз хеџинг трансакције. Просечна пондерисана каматна стопа је 2012. године, када сте ви управљали Србијом, износила 5,29 одсто, а почетком ове године је била 2,95 одсто. Бројеви не лажу. Подсетићу вас, Никезићу, и да сте нам оставили 8 милијарди динара у државној каси, што није било довољно ни за исплату пензија. Данас, Србија на рачуну има 466 милијарди динара обезбеђених за реаговање на све изазове и евентуалне шокове. Јавни дуг је значајно испод лимита који прописује Мастрихт, а здраве јавне финансије нам дозвољавају високу ликвидност и у условима скупљег новца на међународном финансијском тржишту.
4. Затим, имате дрскости да помињете и улагања у инфраструктуру, иако нисте били способни да изградите ни километар ауто-пута. Рећи ћу вам и да је упркос изазовима проузрокованим растом цена материјала на тржишту, што доводи до повећања вредности инвестиционих пројеката, Република Србија одлучна да улаже у инфраструктурне пројекте као што су изградња болница и ауто-путева, као и да улаже у енергетски сектор и обновљиве изворе енергије. Изградили смо више километара ауто-путева него што сте ви могли да сањате док сте руководили државом.
5. Када је реч о трошковима за државну администрацију, како ви то зовете, и ту још једном покушавате да обмањујете јавност и показујете да не умете да се бавите суштином, већ само извлачите из контекста. Јел вам 23 милијарди динара за улагање у науку државна администрација? Јел бисте ви то свели на ниво од пре 15 година када је било четири пута мање? Јел вам државна администрација куповина чизама и униформи за нашу војску и полицију, јел вам државна администрација куповина хране за ученичке и студентске домове, за геронтолошке центре? Знамо како сте ви водили рачуна и о науци, и о војсци и о многим другим стварима које су пропадале у држави, док сте се ви богатили. Да, Србија се гради, напредује, расте и не, не можете то зауставити. Држали сте нас у економском вакууму 12 година прићајући лажи да доживљавамо “демократски преображај”, а доживљавали смо само незаустављиво срљање у амбис банкрота. Да, Србија данас живи праву економску бајку, хвала што сте приметили. Срећан сам што смо са поглављем басни завршили", закључио је Мали.