Мали: До 2025. године БДП Србије износиће 73 милијарде евра
КОПАОНИК: Министар финансија Синиша Мали изјавио је данас на Копаоник бизнис форуму да су пројекције да ће до 2025. године БДП наше земље износити 73 милијарде евра, док ће у наредној деценији чак бити удвостручен.
Према његовим речима, до таквог резултата Србију ће довести стабилна макроекономска политика, јавне финансије, улагања од 14 милијарди евра у оквиру програма “Србија 2025” у инфраструктуру, здравство, образовање, дигитализацију, али и прављење повољне ситуације за долазак страних инвеститора.
Мали је истакао да је 2019. година била економски једна од најуспешнијих за Србију, додајући и да је била важна из два разлога - завршетка мера фискалне консолидације и велике стопе раста.
Министар финансија је казао да је стопа економског раста прошле године у Србији износила 4,2 одсто, наводећи да је у последњом кварталу износила чак 6,1 одсто и то упркос увођењу квота на извоз челика и приштинских такси.
“Да тога није било, стопа економског раста била би још већа. Са стопом од 6,1 одсто у последњем кварталу прошле године ми смо прва земља у Европи, а када је реч о укупној стопи, ми смо друга земља, одмах иза Мађарске ”, указао је Мали и додао да је у јануару стопа раста износила чак 6,5 одсто.
Говорећи о фискалним резултатима, Мали је навео да Србија већ четврту годину има суфицит у буџету и додао да је за последња два месеца планирала дефицит у буџету, али да је опет на нули и да је српски буџет у плусу за 20 милијарди динара, јер боље иде наплата пореза и трошкови се држе под конролом.
Министар је подсетио да је прошле године повећана и плата у јавном сектору од осам до 15 одсто и навео да је просечна плата у децембру прешла цифру од 500 евра и износила 509 евра.
“Године 2012. или 2013. просечна плата од 500 евра је била мисаона именица и тада је износила 329 евра. Сада више није, јер је председник Србије Александар Вучић одлучио да крене са тешким реформама и зато данас имамо плату већу од 500 евра. Ми нисмо задовољни, хоћемо још веће плате и бољи стандард за грађане Србије”, рекао је Мали.
Најавио је и да ће из године у годину наставити да расте и минимална цена рада.
Говорећи о јавном дугу, Мали је рекао да се на том пољу води апсолутно одговорна политика и указао да учешће јавног дуга у БДП-у данас износи испод 50 одсто, док је 2013, 2014 и 2015. јавни дуг имао учешће 75 одсто БДП.
“Јавни дуг је под контролом и што ММФ каже, имамо довољно резерви за било какву кризу”, рекао је Мали.
Подсетио је да се стопа незапослености снижава и да је прошле године била најнижа од када се прати, односно од 1996. године, додајући да је износила 10,4 одсто, док је у четвртом кварталу прошле године износила 9,7 одсто.
Мали је указао и да се повећава број радних места, истицући да је у последње четири године отворено нових 200.000 радних места.
“Ми ни тиме нисмо задовољни и настављамо да се боримо за сваку нову фабрику и радно место, да сваки грађанин у земљи осети бољитак и да свака породица не добије само прву плату, већ и другу и трећу”, поручио је Мали.
Осврнуо се и на прилив страних директних инвестиција и подсетио да је Фајненашал тајмс навео да је Србија у 2019. привукла највише страних директних инвестиција у свету у односу на своју величину и да су оне износиле 3,8 милијарди евра бруто у оквиру 105 пројеката.
Стране директне инвестиције утичу и на извоз, констатовао је министар и додао да је Србија у односу на 2011. и 2012. годину удвостручила свој извоз и да је он прошле године износио 23 милијарди евра.