Кинески БДП пао 2,6% у дугом кварталу у односу на претходни
ПЕКИНГ: Бруто домаћи производ Кине је пао у другом кварталу за 2,6 посто у односу на prеthodno тромесечје, а у односу на исти период 2021.године је порастао за само 0,4 процента, објавио је данас Национални биро за статистику (НБС).
То је најгори квартални учинак кинеске привреде у последњих више од две године, који је резултат вишемесечног локдауна због ковида, извештава америчка тв станица CNN.
У првој половини године, БДП Кине је порастао за скромних 2,5 одсто, због чега аналитичари процењују да је владин циљани раст од око 5,5 процената раста за ову годину ван домашаја.
Кинеска индустријска производња је такође подбацила у јуну у односу на очекивања, с обзиром да је забележила раст од 3,9 посто на годишњем нивоу наспрам прогнозе економиста у анкети Ројтерса који су предвиђали раст од 4,1 проценат.
Међутим, малопродаја је у јуну порасла за 3,1 одсто, опорављајући се од prеthodnog пада и надмашивши процене аналитичара да ће стагнирати на годишњем нивоу.
Према извештају ЦНБЦ-а, инвестиције у основна средства у Кини су у првом полугодишту биле изнад очекивања с повећањем од 6,1 одсто наспрам предвиђаних 6,0 процената. Укупне инвестиције у основна средства порасле су у јуну на месечном нивоу 0,95 посто.
Док су инвестиције у инфраструктуру и производњу задржале сличан или бољи темпо раста од маја до јуна, у сектору некретнина су се погоршале. Улагања у некретнине су у првој половини године пала за 5,4 процента међугодишње, након пада од 4,0 одсто у првих пет месеци 2022.
Незапосленост у 31 највећих кинеских градова спустила се са претпандемијског максимума на 5,8 одсто у јуну, али је у категорији младих од 16 до 24 године порасла на 19,3 одсто.
На данашњој конференцији за новинаре, портпарол статистичког бироа Фу Лингуи оценио је да је утицај ковида „краткотрајан“ и нагласио да је инфлација у Кини далеко испод оне у САД и Европи. Додао је да постоје "изазови" за постизање целогодишњих економских циљева.
Велике инвестиционе банке су у више наврата смањивале своје процене раста кинеског БДП-а за ову годину због политике нулте ковид заразе коју води Пекинг, при чему је њихова просечна прогноза износила 3,4 посто крајем јуна.