Извозу јабука се лоше пише ако сукоб потраје
Наша земља је велики извозник јабука на руско тржиште па је воћаре криза на релацији Руска Федерација – Украјина забринула.
Прошле године, према подацима Привредне коморе Србије, извезли смо 173.547 тона јабука, а од те количине највише је продато у Русији 123,4 тоне, у вредности од 78,2 милиона евра.
У новонасталој ситуацији има воћара који су зауставили извоз док не виде да ли ће новац од јабука добити, док други шаљу јабуке ка Русији на два прелаза - између Пољске и Белорусије и Летоније и Русије.
Стручњак за воћарство и професор на Пољопривредном факултету у Новом Саду др Зоран Кесеровић изјавио је за “Дневник” да, уколико криза дуже потраје, може да угрози домаћи извоз јабука у Руску Федерацију, због пада рубље и скупљег транспорта. – Више од половине домаћег извоза јабука одлази у Русију, док је Украјина у погледу те спољнотрговинске размене безначајна. Цене у Русији сада варирају због пада вредности рубље у односу на евро и долар па ће сигурно доћи и до пада цена јабука. Руски трговци вероватно неће моћи да у погледу коштања и количина удовоље зхатевима српских воћара. Зато ће српски воћари бити на великим мукама, поготово ако су јабуке продавали само Русима и нигде више.По речима председника Асоцијације произвођача јабука „ Сербиа Доес Apples” Гојка Загорца за “Дневник”, извоз јабука за Руску Федерацију био је заустављен на неколико дана, али сада шлепери са воћем, уместо преко Украјине, иду преко Белорусије.
.- За неколико дана знаће се да ли ће извозници добити новац. Знамо да су купци платили воће, а да ли ће стићи до продаваца видећемо убрзо – рекао је Загорац.
Воћар Андреја Станаревић из“ Полино Аграр“ рекао је да су од када је почела криза поједини трговци зауставили продају у Русију. Не желе ризик због скупих трошкова транспорта и производње.
– Постоји страх да нећемо добити новац јер су банке у Русији под санцијама, што може да се одрази и на наплату наших потраживања па треба сачекати да се види како ће се одвијати платни промет у таквим околностима - навео је Станаревић.
Мада јабуке продајемо и у Индији, Великој Британији, Саудијској Арабији... Русија је наш највећи спољнотрговински партнер, навео је Станаревић и подвукао да воћаре зато забрињава украјинска криза јер инопродаја са другим земљама ове сезоне иде тешко, пошто из године у годину има све више јабука у ЕУ.
Воћари се боје за уложени новац
Јабуке су јесенас добро родиле, али због пандемије ковида-19 и дешавања у Украјини воћари стрепе да неће успети да их продају.
- Већ другу годину траје пандемија ковид-19, због које је опала потражња за 20 до 30 одсто – истакао је Андреја Станаревић из “Полино Аграра”. – Сада је стигла и криза у Украјини па се бојимо да нам јабуке не заврше у преради, по вишеструко нижим ценама, и да нећемо успети да извучено уложени новац.
Милан Живковић из “Цопа –Цооперативе оф Pannonian Apples” ДОО истиче да су свакодневно у контакту са партнерима из Русије и заједно прате развој ситуације. Платни промет је отежан, каже, због стављања појединих банака под режим санкција. Али, оно што је добро, за сада, наглашава, јесте да се платни промет одвија.
- Поједини клијенти морају да отварају рачуне код банака које нису обухваћене санкцијама. У најави су и алтернативна решења плаћања. Информације сустижу једна други и има доста нејасноћа – истакао је Живковић.
И он истиче да је Руска Федерација наш највећи купац
јабука, мада су овдашњи произвођачи у протекле три године нашли потрошаче на Далеком и Блиском истоку, Румунији...
- Та тржишта су препознала потенцијал и квалитет који могу да им пруже воћари из Србије па се српски извозници, у већој или мањој мери, окрећу новим дестинацијама и клијентима стварајући бренд „Јабуке из Србије“ – нагласио је Живковић.
З. Делић