Izvozu jabuka se loše piše ako sukob potraje
Naša zemlja je veliki izvoznik jabuka na rusko tržište pa je voćare kriza na relaciji Ruska Federacija – Ukrajina zabrinula.
Prošle godine, prema podacima Privredne komore Srbije, izvezli smo 173.547 tona jabuka, a od te količine najviše je prodato u Rusiji 123,4 tone, u vrednosti od 78,2 miliona evra.
U novonastaloj situaciji ima voćara koji su zaustavili izvoz dok ne vide da li će novac od jabuka dobiti, dok drugi šalju jabuke ka Rusiji na dva prelaza - između Poljske i Belorusije i Letonije i Rusije.
Stručnjak za voćarstvo i profesor na Poljoprivrednom fakultetu u Novom Sadu dr Zoran Keserović izjavio je za “Dnevnik” da, ukoliko kriza duže potraje, može da ugrozi domaći izvoz jabuka u Rusku Federaciju, zbog pada rublje i skupljeg transporta. – Više od polovine domaćeg izvoza jabuka odlazi u Rusiju, dok je Ukrajina u pogledu te spoljnotrgovinske razmene beznačajna. Cene u Rusiji sada variraju zbog pada vrednosti rublje u odnosu na evro i dolar pa će sigurno doći i do pada cena jabuka. Ruski trgovci verovatno neće moći da u pogledu koštanja i količina udovolje zhatevima srpskih voćara. Zato će srpski voćari biti na velikim mukama, pogotovo ako su jabuke prodavali samo Rusima i nigde više.Po rečima predsednika Asocijacije proizvođača jabuka „ Serbia Does Apples” Gojka Zagorca za “Dnevnik”, izvoz jabuka za Rusku Federaciju bio je zaustavljen na nekoliko dana, ali sada šleperi sa voćem, umesto preko Ukrajine, idu preko Belorusije.
.- Za nekoliko dana znaće se da li će izvoznici dobiti novac. Znamo da su kupci platili voće, a da li će stići do prodavaca videćemo ubrzo – rekao je Zagorac.
Voćar Andreja Stanarević iz“ Polino Agrar“ rekao je da su od kada je počela kriza pojedini trgovci zaustavili prodaju u Rusiju. Ne žele rizik zbog skupih troškova transporta i proizvodnje.
– Postoji strah da nećemo dobiti novac jer su banke u Rusiji pod sancijama, što može da se odrazi i na naplatu naših potraživanja pa treba sačekati da se vidi kako će se odvijati platni promet u takvim okolnostima - naveo je Stanarević.
Mada jabuke prodajemo i u Indiji, Velikoj Britaniji, Saudijskoj Arabiji... Rusija je naš najveći spoljnotrgovinski partner, naveo je Stanarević i podvukao da voćare zato zabrinjava ukrajinska kriza jer inoprodaja sa drugim zemljama ove sezone ide teško, pošto iz godine u godinu ima sve više jabuka u EU.
Voćari se boje za uloženi novac
Jabuke su jesenas dobro rodile, ali zbog pandemije kovida-19 i dešavanja u Ukrajini voćari strepe da neće uspeti da ih prodaju.
- Već drugu godinu traje pandemija kovid-19, zbog koje je opala potražnja za 20 do 30 odsto – istakao je Andreja Stanarević iz “Polino Agrara”. – Sada je stigla i kriza u Ukrajini pa se bojimo da nam jabuke ne završe u preradi, po višestruko nižim cenama, i da nećemo uspeti da izvučeno uloženi novac.
Milan Živković iz “Copa –Cooperative of Pannonian Apples” DOO ističe da su svakodnevno u kontaktu sa partnerima iz Rusije i zajedno prate razvoj situacije. Platni promet je otežan, kaže, zbog stavljanja pojedinih banaka pod režim sankcija. Ali, ono što je dobro, za sada, naglašava, jeste da se platni promet odvija.
- Pojedini klijenti moraju da otvaraju račune kod banaka koje nisu obuhvaćene sankcijama. U najavi su i alternativna rešenja plaćanja. Informacije sustižu jedna drugi i ima dosta nejasnoća – istakao je Živković.
I on ističe da je Ruska Federacija naš najveći kupac
jabuka, mada su ovdašnji proizvođači u protekle tri godine našli potrošače na Dalekom i Bliskom istoku, Rumuniji...
- Ta tržišta su prepoznala potencijal i kvalitet koji mogu da im pruže voćari iz Srbije pa se srpski izvoznici, u većoj ili manjoj meri, okreću novim destinacijama i klijentima stvarajući brend „Jabuke iz Srbije“ – naglasio je Živković.
Z. Delić