ИМОВИНА „ЖИТОПРОДУКТА” СЕ ИЗДАЈЕ У ЗАКУП Млин са пекаром 360.000 евра, силос 400.000…ОДУСТАЈЕ ЛИ СЛОВЕНАЧКИ ДОН ДОН од производних капацитета
Стечајни управник зрењанинског „Житопродукта” Душан Лазић понудио је у закуп целокупну имовину овог предузећа.
Имовина се састоји од млина са пекаром, силоса са околним складиштима и лабораторије. Почетна цена закупа је 800.000 евра на годишњем нивоу.
Млин са пекаром може се изнајмити за 360.000 евра, силос за 400.000, а лабораторија за 40.000 евра. Предност ће, како пише у огласу, имати они који понуде за закуп 800.000 евра на годишњем нивоу.
Временски закуп није ограничен, односно може трајати до продаје имовине „Житопродукта” и плаћа се месечно. Право на закуп имају сва домаћа и страна правна лица која уплате депозит од милион динара, а понуде се примају до 27. маја. У огласу је наглашено да се закупљена имовина не може давати у подзакуп трећим лицима.
„Међусобни односи са понуђачем биће прецизирани у уговору који ће за ове сврхе израдити закуподавац”, додаје се у огласу.
Словеначка компанија „Дон Дон” је 2011. године потписала уговор о пословно-техничкој сарадњи са „Житопродуктом” и закупу дела имовине те зрењанинске фабрике за производњу млинских и пекарских производа. На основу тог уговора, „Дон Дон” је закупио део силоса за пшеницу капацитета 9.500 тона, млин за млевење брашна, силос за брашно, пекару и возила за превоз хлеба. На питање постављено стечајном управнику шта значи оглас за издавање у закуп млина и пекаре и одустаје ли „Дон Дон” од производних капацитета „Житопродукта”, у којима је дуже од једне деценије, Лазић није дао конкретан одговор.
- Оглас је објављен, али можда се на њега нико и не јави. О том потом, сачекајмо 27. мај - кратко је одговорио Душан Лазић.
Према кварталном извештају, који је стечајни управник Лазић поднео Привредном суду у Зрењанину и Агенцији за лиценцирање стечајних управника, у периоду од 1. јануара до 31. марта ове године остварен је прилив средстава у износу од 33 милиона динара. Највише средстава, и то 26,6 милиона динара, остварено је по основу закупнине за издате капацитете на коришћење закупцима.
„Житопродукт” је у стечају од 2016. године. Тада је рачун овог некадашњег млинског гиганта био у блокади на износ од 1,2 милијарде динара. Од покретања стечаја до данас није се много одмакло у решавању компликоване имовинско-правне ситуације у којој се „Житопродукт” нашао након приватизације. Предузеће је већ било у великим проблемима када је 2006. године власник 72,8 одсто капитала постао контроверзни београдски бизнисмен Ђорђе Божић. Управљао је „Житопродуктом” до 2010. када му је судски привремено одузето право управљања због сумњи у малверзације у другим приватизацијама. Управљање је тада преузела држава.
Ж. Балабан