Глобална економија ће достићи 100 билиона долара 2022.
ЛОНДОН: Светска економија би требало 2022. године да премаши вредност од 100 билиона долара први пут икада, две године раније него што се раније предвиђало, процењује Центар за економска и пословна истраживања (ЦЕБР).
Континуирани опоравак од пандемије подстаћи ће раст глобалног бруто домаћег производа (БДП), мада креаторима економске политике може да буде теже да спрече враћање националних привреда у рецесију уколико високе стопе инфлације потрају, саопштио је лондонски истраживачки центар, преноси "Блумберг".
„Пре годину дана смо се надали да ће економски ефекти пандемије нестати релативно брзо. И у неку руку јесу. Сада очекујемо да ће светски БДП у доларима у 2022. бити већи него што је био пре пандемије и да ће први пут достићи преко 100 билиона долара. Прошле године смо предвиђали да ће тај ниво бити достигнут тек 2024“, наводи ЦЕБР у истраживању "Светска економска лига 2022".
Истраживање обухвата економске прогнозе за 191 земљу до 2036. године.
Аналитичари кажу да, упркос појави омикрон соја ковида-19 на крају године, „знатно бољи имунитет у многим земљама омогућава примену блажих мера ограничења, и да већа економска прилагодљивост значи да обновљена ограничења задају мањи ударац него раније“.
ЦЕБР наводи да ће инфлација бити питање број један које треба решавати у наредним годинама.
„Важно питање током 2020-их биће како ће се светске економије носити са инфлацијом која је сада достигла 6,8 одсто у САД-у. Надамо се да ће релативно скромно прилагођавање мера ставити под контролу нетранзиторне елементе. Ако не, онда ће свет морати да се припреми за рецесију 2023. или 2024“, изјавио је Даглас Меквилијамс, заменик председника ЦЕБР-а.
Прогноза овог истраживачког центра је у складу са проценама Међународног монетарног фонда, који такође предвиђа да ће глобални БДП мерен у доларима и по текућим ценама прећи 100 билиона долара 2022. године.
У свом годишњем прегледу "Светска економска лига", ЦЕБР такође процењује да ће вредност БДП-а Кине престићи САД 2030, две године касније него што се предвиђало пре годину дана.
Даље прогнозира да ће се Индија следеће године вратити на шесто место и престићи Француску, те да ће 2031. године постати трећа највећа економија, годину дана касније у односу на prеthodno предвиђање.
Привреда Велике Британија је на путу да буде већа од Француске за 16 одсто до 2036. године, упркос Брегзиту, док ће Немачка престићи јапанску економију 2033, наводи се у истраживању. Русија ће по вредности БДП-а ући у првих 10 економија света до 2036, сматра ЦЕБР.
У студији се такође оцењује да ће климатске промене утицати на смањење приватне потрошње за два билиона долара годишње у просеку до 2036. године, јер ће компаније расходе за инвестиције у производњу преусмерити у декарбонизацију.