Гас поскупео због цурења из цевовода Северни ток 1
ЛОНДОН: Холандске и британске цене гаса порасле су пошто је вест о оштећењима на гасоводу Северни ток 1 од Русије до Европе изазвала забринутост за безбедност енергетске инфраструктуре у ЕУ, при чему је све мања вероватноћа да ће проток гаса кроз тај цевовод бити брзо обновљен.
Цена гаса за испоруку у октобру (фјучерс уговори) на холандској берзи порасла је за 11 евра на 184,50 евра по мегават сату (МВх) на трговању до 09:07 часова по средњоевропском времену, јавља Ројтерс.
Истовремено, цена новембарских фјучерса гаса у Холандији скочила је за 13,85 евра на 203,10 евра по MWh, док је британска цена гаса за новембрску испоруку порасла за 24 пенија на 4,08 фунти по британској термалној јединиц (БТУ).
Компанија Норд Стрим АГ, оператер гасне мреже Северни ток, саопштила је да је систем овог гасовода који иде од Русије по дну Балтичког мора до Европе, претрпео оштећења "без преседана" и да је немогуће проценити када ће бити поправљен.
Потврда о оштећењима на Северном току 1 је стигла након што је prеthodno откривено цурење на оближњем гасоводу Северни ток 2, што је навело Данску да ограничи пловидбу у радијусу од пет наутичких миља.
Мада ниједан од та два гасовода тренутно не снабдева Европу гасом, ови инциденти су изазвали забринутост за безбедност гасне инфраструктуре у европском блоку.
Цурење гаса на Северном току 1 и Северном току 2 на три одвојене локације не звучи као случајност. Тајминг овог дешавања у светлу почетка зимске гасне сезоне, 1. октобра, као и пуштања у рад потпуно новог Балтичког цевовода који ће испоручивати норвешки гас у Пољску, преоријентишући се са руских линија - све то појачава напетост на тржишту, рекао је Том Марзец-Мансер, шеф за гасну аналитику гаса у компанији ИЦИС.
Оштећења на руским гасоводима догодила су у тренутку када Балтички цевовод, годишњег капацитета од 10 милијарди кубних метара дневно, треба да буде отворен касније данас, напомиње британска агенција.
Проток преко гасовода Јамал-Европа у Пољску из Немачке скочио је данас, док су токови гаса из Русије у Европу преко Украјине остали на непромењеном нивоу.