overcast clouds
0°C
19.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0991
usd
113.7658
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Фонд солидарности спасао 4.464 радника

12.07.2017. 08:26 08:27
Пише:
Фото: А. Ерски

Прошле године је из касе Фонда солидарности заосталих девет зарада уз припадајуће доприносе добило 4.464 радника у Србији, и за то је исплаћено 918.805.478 динара.

Новац је, између осталих, добило и 1.270 радника „Првог маја” из Пирота као и 457 из Концерна „Фармаком МБ” Шабац – Фабрика акумулатора Сомбор, АД Сомбор, док је у преосталих 67 исплата реч о мањем броју радника.

Многи запослени чија предузећа одлазе у стечај, или су већ отишла, и не знају да од Фонда солидарности могу да наплате девет заосталих плата, и то у висини минималне зараде, с тим да држава на њих плаћа и припадајуће доприносе. Међутим, да би се остварило право на заостале плате које исплаћује Фонд солидарности, морају се поштовати правила која су прописана Законом о раду. Наиме, у Закону о раду прописан је рок од 45 дана од дана достављања одлуке Привредног суда о увођењу стечаја у предузеће којом је утврђено право на потраживања. Непоштовање тог рока доводи до губитка права запослених за подношење захтева за исплату потраживања од Фонда солидарности. Уколико пак потраживања радника за заосталим платама нису призната одлуком надлежног стечајног суда, право на исплату тих потраживања не може се остварити код Фонда солидарности јер он је основан само за измирење потраживања признатих и утврђених у стечајном посутупку, и то уколико нису измирена из стечајне масе.

Након што радник чије је предузеће отишло у стечај поднесе захтев и потребну документацију, стручне службе Фонда солидарности утврђују тачност и комплетност достављених података, законски основ за остваривање права и дају предлог Управном одбору за доношење одлуке по захтеву. Управни одбор доноси решење које се у писменој форми доставља на кућну адресу запосленог. Важно је напоменути да радник Фонду солидарности мора доставити или оригинале или оверене фотокопије потребне документација. Овера се ради код јавног бележника, а у местима где њих нема – у општини или суду.

Да би се запослени којима предузеће које је завршило у стечају дугује неисплаћене плате могли обратити Фонду солидарности, неопходно је да уредно попуне образац захтева који се налази на његовом сајту. Уз попуњени захтев прилажу се оригинална или оверена документа и тек онда се то све упућује на Фонд солидарности, Немањина 22–26, Београд, или се директно предаје на Писарницу у згради Владе Србије на истој адреси.

Радници имају преко Фонда солидарности право на исплату зарада за последњих девет месеци пре отварања стечајног поступка, и то у висини минималне нето зараде, на накнаду за време одсутности с рада због привремене спречености за рад по прописима о здравственом осигурању коју је био дужан да исплати послодавац, односно боловање до 30 дана, накнаду штете за неискоришћен годишњи одмор кривицом послодавца за календарску годину у којој је отворен стечајни поступак, отпремнину због одласка у пензију у календарској години у којој је отворен стечај, и то у висини две просечне зараде у привреди Републике. Запослени има право и на накнаду штете по основу одлуке суда донете у календарској години у којој је отворен стечајни поступак због повреде на раду или професионалног обољења уколико је та одлука постала правоснажна пре отварања стечајног поступка и на крају, радник има право на уплату доприноса за здравствено и пензијско осигурање.

Љ. Малешевић

До сада исплата у седам предузећа у стечају

У првој половини ове године Фонд солидарности наставио је исплату заосталих зарада запосленима у седсам предузећа која су отишла у стечај. То су фабрика „Седишта” АД Прибој, ИМК „14. октобар” АД Крушевац, „Сирмиум Стеел” Сремска Митровица, „Желвоз” АД Смедерево, МК „Рудник” Горњи Милановац...

Пише:
Пошаљите коментар