Федерална трговинска комисија и америчке државе туже Фејсбук
ВАШИНГТОН: Америчка федерална трговинска комисија и 48 америчких држава тужили су, у два одвојена процеса, компанију Фејсбук, тврдећи да је прекршила законе који онемогућавају формирање штетних економских трустова.
Фејсбук, чији је власник Марк Закерберг, за сада се није оглашавао поводом навода о подношењу тужбе.
Федерална комисија је у тужби затражила раздвајање корисничких сервиса друштвене мреже Инстаграм и програма за комуницирање Вотсап.
Истовремено, већина америчких држава оптужило је Фејсбук за злоупотребе у сфери друштвених мрежа у намери да сломи мање конкуренте.
Изразито је важно да спречимо ово грабежљиво преузимање компанија и вратимо поверење у тржиште”, рекла је Летиција Џејмс њујоршка државна тужитељка која је, уз Федералну трговинску комисију, подносилац тужбе.
Федерална трговинска комисија тврди да је Фејсбук покренуо, како је указано, системску стратегију елиминације конкурената - тако што је 2012. купио Инстаграм, а 2014. купио и Вотсап, преноси Глас Америке.
Искористио је монополску моћ да уништи мање ривале и угуши конкуренцију, а све на штету свакодневних корисника, истакла је Џејмс.
Летиција Џејмс изнела је тврдње да је Фејсбук практиковао да омогући приступ другим независним апликацијама - а затим нагло прекине сарадњу са програмерима које је сматрао претњом.
Такође, тужбом се компанија Фејсбук терети за понашање које нарушава конкуренцију, као и злоупотребу повлашћеног положаја за прикупљање података о потрошачима и стицање значајних прихода од оглашавања.
Фејсбук је годинама користио свој монополски положај повезивања на друштвеним мрежама да би угушио конкуренцију, иновације и продао забрињавајућу количину података корисника да би зарадио. И то све на штету бројних корисника, саопштио је Џош Стајн државни тужилац Северне Каролине и један од чланова тима који је водио истрагу.
У то време Инстаграм, друштвена мрежа усредсређена на објаву фотографија, имала је око 30 милиона корисника и није остваривала приход.
Приликом куповине Закерберг је најавио да ће компаније и платформе бити независне, али су годинама услуге постајале све интегрисаније.
Корисници су у могућности да повежу налоге и објављују садржаје на свим платформама.
Данас, Инстаграм широм света има више од милијарду корисника.
Вотсап, апликацију за комуницирање заштићеним порукама, Фејсбук је купио за 19 милијарди долара.
Приликом купопродаје саопштено је да се тиме, како је прецизирано, негује окружење у ком независни предузетници могу да оснивају компаније и самостално бирају смер развоја.
Усредсреде се на раст и истовремено имају користи од стручности, ресурса и обима Фејсбук платформе.
Приступ добро функционише са Инстаграмом и Вотсап ће функционисати на тај начин, саопштено је 2014, приликом купопродаје.
Међутим, у наредним годинама, оснивачи и Инстаграма и Вотсапа напустили су Фејсбук због неслагања са Закербергом.
Фејсбук је недавно почео да интегрише Инстаграм и Вотсап са апликацијом за комуницирање порукама - Месенџером.
То би могло отежати поступак раздвајања тих платформи и компанија које су њихови власници.
Фејбук је највећа друштвена мрежа на свету са 2,7 милијарди корисника, чија се тржишна вредност процењује на скоро 800 милијарди долара.
Њен извршни директор Марк Закерберг, пета је најбогатија особа на свету и најпознатије лице Биг тех кружока који подразумева највеће и најдоминантније компаније у сфери информационих технологија: Амазон, Епл, Гугл, Фејсбук и Мајкрософт.