ЕВО КО ЈЕ ЗАРАДИО МИЛИОНЕ ЕВРА У СРБИЈИ Објављена листа "Сто нај... привредних друштава у 2022. години"
Новосадска Нафтна индустрија Србије –НИС прошле године била је убедљиво најуспешнија компанија јер је имала највећи финасијски пословни успех и највећи укупан приход, показују управо објављени подаци Агенција за привредне регистре (АПР).
Листа „Сто нај...привредних друштава у 2022. години”, која је рангирана према пословним приходима, нето добитку, пословној имовини и капиталу, нето губитку и укупном губитку показује да је НИС лане по укупном пословном приходу био први са 500 милијарди динара. Нето добитак НИС-а је, у односу на prеthodnu годину, увећан више него четири пута.
На другом месту се налазила Електропривреда Србије - ЕПС с укупним приходом од 359 милијарди динара, док јет трећи био новосадски „Србијагас” с 220 милијарди. Четврто место држи трговински ланац „Делез” с приходом од 134,4 милијарде динара, док је пети пиротски „Тигар тајерс” 134,1 милијарду.
Када је у питању нето профит, НИС је први са зарадом од 93 милијарде динара, то јест око 800 милиона евра. На другом и трећем месту су рударски гиганти из Кине. Тачније, други је „Сербија Зиђин Мајнинг” из Бора с профитом од 75 милијарди динара или око 640 милиона евра, а трећи „Сербија Зиђин копер”, који је зарадио 35 милијарди динара или 300 милиона евра. На четвртом месту је домаћа компанија Телеком Србија, с профитом од 13,3 милијарде или 120 милиона евра, а на петом месту је новооснована „СЦМ Пауер”, с добити од 11 милијарди динара, то јест нешто мање од 100 милиона евра. Ова компанија, са седиштем у Београду, бави се снабдевањем електричном енергијом, гасом, паром и климатизацијом.
Имовина ЕПС-а вредна хиљаду милијарди динара
На листи 100 нај према пословној имовини први је ЕПС с 987 милијарди динара, то јест око 8,5 милијарди евра.
Други су „Путеви Србије”, чија имовина вреди 560 милијарди, НИС је тежак 522 милијарде, „Телеком Србија” 489, а на петом месту је „Србијагас” с ведношћу пословне имовине од 435 милијарди динара.
Од осталих познатих компанија, МК група је на шестом месту с нето добити од око 10 милиојарди динара, то јест око 85 милиона евра. „Београд на води” је на 12 месту са зарадом од седам милијарди динара, 20. је „Србијагас” који је зарадио 5,4 милијарде, новосаска компанија за производњу шећера „Суноко” је 23. са 5,04 милијарде, вршачки„Хемофрм” је на 27. месту са зарадом од 4,4 милијарде динара…
На листама „Сто нај... привредних друштава у 2022. години” налази се 20 јавних предузећа, која су запошљавала укупно 62.227 радника. Позитиван нето резултат забележило је 10 јавних предузећа, од којих су три међу сто најпрофитабилнијих привредних друштава, док је преосталих 10 пословало са нето губитком, а њих седам је на листи сто највећих губиташа.
У групи сто привредних друштава са највећим пословним приходима налази се пет јавних предузећа, а међу друштвима која су ангажовала највише финансијских капацитета, 12 јавних предузећа се истакло према вредности пословне имовине, а њих 14 према вредности капитала. Истовремено, међу друштвима са највећим укупним губитком је осам јавних предузећа. Највишу вредност нето добитка, уз већ поменути ЈП „Србијагас Нови Сад” (20. место), реализовали су ЈП Пошта Србије Београд и ЈКП Београдске електране Београд (39. и 69. место). С друге стране, наводи се у саопштењу АПР, највећи нето губитак, поред првопласираног ЈП ЕПС Београд, исказали су ЈП Путеви Србије Београд (седмо место), као и ЈКП ГСП Београд, ЈП ПЕУ Ресавица и ЈП Електрокосмет Приштина (девето, 25. и 37. место редом).
На листи губиташа први је Електропривреда Србије с нето пословним губитком од 72 милијарде динара. Други је, према нето губитку 2022. године, „Икрбус” с минусом од 24 милијарде, трећи је „Арена ченелс група” с губитком од 12, милијарди, четврти је крагујевачки „Фијат”, то јес ФЦА група чији је лањски минус 11,6 милијарди, а пето место држи „РИО Сава”, компанија коју је основа „Рио Тинто”, с пословним губитком од 9,9 милијарди.
Д. Урошевић