ЕП усвојио седмогодишњи буџет: 1.074 милијарде евра
БРИСЕЛ: Европски парламент је већином гласова усвојио седмогодишњи буџет, односно Вишегодишњи финансијски оквир (ВФО) за период од 2021. до 2027. године у износу од 1.074 милијарде евра.
Заједно с инструментом за опоравак привреде од последица пандемије ковида-19, који износи 750 милијарди евра, укупни пакет досеже 1.824 милијарде евра, наводи Хина.
Европски парламент нема улогу у доношењу инструмента за опоравак, јер је реч о ванредној мери, коју су договориле земље чланице и због тога се не тражи гласање у Парламенту.
Усвајањем ВФО сада је отворен пут за доношење буџета ЕУ за следећу годину, што ће се такође догодити на текућој пленарној седници Парламента.
Уредба о ВФО-у доноси се једногласном одлуком Савета ЕУ, док Европски парламент даје сагласност или пристанак, што значи да може прихватити или одбацити одлуку Савета, али је не може мењати.
За одлуку је гласало 548 посланика, 81 их је било против, а 66 уздржаних.
Данашњим гласањем Европски парламент је усвојио европски буџет за следећих седам година, изјавио је председник Европског парламента Давид Сасоли, назвавши га "историјским буџетом за историјски тренутак".
Инструмент за опоравак тежак 750 милијарди Сасоли назива "европским Маршаловим планом".
Овим гласањем европски Маршалов план може да почне и помогне да се извучемо из драматичне кризе изазване ковидом-19 и постави темеље за нови почетак: зеленију и праведнију Европу. Први пут у историји наше Уније осигурали смо да су средства европског буџета условљена поштовањем владавине права и демократије широм Европе, рекао је Сасоли, најављујући да је следећи корак увођење пореза за интернет дивове и пореза на финансијске трансакције.
Европски парламент је у среду такође изгласао уредбу о механизму условљености владавином права, због које су Мађарска и Пољска неколико седмица блокирале цео буџетски пакет.
Уредбу је у уторак донело и Савет ЕУ, и сада су испуњени услови да ступи на снагу 1. јануара 2021.
Мађарско-пољски вето на буџетски пакет уклоњен је након што је немачко председништво постигло компромис с те две земље, према којем се механизам о условљености владавином права неће примењивати док се о његовој законитости не огласи Суд ЕУ.
Након што Мађарска и Пољска поднесу захтев за испитивање законитости, што ће се сигурно догодити, Суду ће можда бити потребно до две године да се о томе изјасни.
Уредбу о механизму условљености Савет може донети квалификованом већином, дакле и без подршке свих земаља чланица, али су Мађарска и Пољска претиле блокадом целог буџетског пакета, па је тек компромисном интерпретативном изјавом решена блокада.