Држава продаје свој удео у банкама
У Србији послује тридесет банака, од којих у бар пет има државног капитала. Те банке ускоро би могле добити нове власнике, и то по бржем поступку него раније.
Влада Србије усвојила је Уредбу о поступку продаје акција банака, којом је предвиђена продаја удела државе на тендеру. Стручњаци сматрају да би то могао бити добар потез.
То решење предложило је Министарство финансија, које ће активно учествовати у поступку јер ће ангажовати финансијске саветнике и одредити најбоље рангиране понуде. Заинтересоване стране јављаће се Министарству финансија у року од 21 дан од тренутка расписивања тендера. Након прикупљања понуда, Министарство ће тражити мишљење и оцену Народне банке Србије о кандидатима.
О томе колико је та новина добра, међународни консултант Милан Ковачевић каже:
– Приватизација се у Србији отегла преко сваке мере па је добро да се заврши, а самим тим и тендерска продаја банака није лоша идеја – цподвлачи Ковачевић. – Држава ће добити новац и неће више морати да брине о њиховом пословању.
Јубмес непознаница?
Једна од банка које би се ускоро могле наћи на тендеру је Јубмес банка, у којој је држава већински власник, али…
Бизнисмен Мирољуб Алексић је последњих месеци куповао акције те банке и сви су га већ видели као будућег газду. Међутим, он је демантовао да се спрема на тај корак, а да ли се предомислио, знаће се након расписивања тендера.
То што су крајем прошле године баш државне банке имале негативно пословање, објашњава Ковачевић, не мора да буде лоше. Већина тих банака у државном власништву имала је доста ненаплативих потраживања. Многе од њих у prеthodnom периоду чистиле су билансе па се то видело и у крајњим резултатима пословања. То је био добар потез јер би с тим негативним оптерећењем тешко нашле заинтересоване купце.
– Сматрам да би држава могла задржати власништво у некој од мањих банака, али остале неоспорно треба приватизовати. Сем тендером, могли су то да ураде и продајом деоница преко Београдске берзе – каже Ковачевић.
Шта се то нуди и ко би могли бити будући власници банка? Државног капитала највише има у Комерцијалној банци, Поштанској штедионици, Српској и Јубмес банци.
Када је пре више од десет година у Србији почела приватизација банака, на расписане објаве јављале су се реномиране куће попут Ерсте банке, Националне банке Грчке, и као од шале бројале стотине и десетине милиона евра. После тога све је било много скромније. Када су се банке нашле други пут на продаји, купци су били домаћи бизнисмени и инвестициони фондови. Фонд из САД купио је Хипо банку, која сада послује као Адико. АИК и Алфа банка нашле су се у већинском власништву „МК групе” и Миодрага Костића. Познати бизнисмени Андреј Јовановић и Бојан Миловановић купили су Нову комерцијалну банку Марибор, која је пословала у Србији у Крагујевцу, а затим и Финдоместик банку, које ће од почетка јула пословати као Директна банка.
Да ли су садашњи власници банака на домаћем тржишту заинтересовани да учествују на тендеру за куповину државног удела или ће се јавити неки други, тек ће се видети. Но, за све нас добро је то што пословне промашаје државних банка неће више плаћати порески обвезници, односно сви грађани Србије.
Д. Вујошевић