Бањац: Струју расипамо а није тешко уштедети 10 или 20 одсто
БЕОГРАД: „У Србији се струја расипа а рационалним коришћењем и без улагања може да се уштеди 10 одсто, са малим улагањима до 20 одсто, а са већим улагањима потрошња може да се преполови”, рекао је професор Машинског факултета у Београду Милош Бањац.
"Србија троши три-четири пута више енергије од европског просека. Када је реч о домаћинствима, највише енергије се користи за грејање, око 60 одсто а многи грађани живе у објектима који не да нису топлотно изоловани већ немају ни фасаду", истакао је он гостујући на РТС-у.
Наводећи примере нерационалне потрошње, рекао је да се струја расипа када се стан греје или расхлађује уз укључен клима уређај а прозори држе отворени.
Према његовим речима, највећи потрошач струје у домаћинству је бојлер, који троши око девет одсто енергије, затим шпорет, фрижидер, клима-уређаји.
"Где се највише троши, ту се највише може и уштедети", рекао је Бањац и навео да је што се потрошње струје тиче, јефтиније туширати се него купати у кади.
Говорећи о уштедама на грејању, рекао је да свако прегревање за један степен од онога што нам је довољно значи трошење седам одсто више енергије, а када се простор хлади троши се четири одсто енергије више.
Као добро дугорочно решење је навео енергетску ефикасност објеката, мењање прозора и стављање фасаде, јер се тако, како је рекао, може уштедети и до 40 одсто енергије.
"Следећи корак јесте мењање система којим се грејемо. Они који се греју на струју могу да размисле да пређу на грејање топлотним пумпама, јер се тако потрошња смањује три пута", навео је Бањац.
Појаснио је да доста струје потроше и тзв. енергетски вампири, односно уређаји који иначе троше мало енергије, али пошто раде 24 сата, потроше доста.
Међу таквим уређајима су и телевизори и компјутери а Бањац је навео да када би се они искључивали, могло би се уштедети и до пет одсто енергије.