Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

На јесен опет наградна игра

29.05.2017. 10:21 10:26
Пише:
Фото: Дневник (Филип Бакић)

Координационо тело за усмеравање активности на сузбијању сиве економије Владе Републике Србије усвојило је  нови Акциони план за 2017. и 2018. годину, који предвиђа повећање броја мера и интензивирање активности ресорних институција на смањењу обима нелегалне трговине, непријављеног рада и утаје пореза.

Фокус новог Акционог плана који сада има 107 мера, биће успостављање ефикаснијег надзора над токовима у сивој зони, унапређење функционисања фискалног система и смањење административног оптерећења за привреду и грађане. Једна од новина су мере за јачање капацитета Пореске управе.

"Како би Национални програм дао очекиване резултате, у годинама пред нама мораћемо да посветимо више пажње мерама у области фискалне политике, реформе парафискалних намета и унапређења фискализације", рекао је министар финансија и председавајући Координационог тела Душан Вујовић. Према његовим речима, циљ је да кроз примену Националног програма спроведу реформе и раде на едукацији и промени свести грађана и привреде, али и државних службеника, које ће подстаћи одговорно понашање на свим нивоима.

Успех наградне игре „Узми рачун и победи“, који је креирао велико интересовање и подршку јавности за решавање проблема нелегалног пословања, допринео је и проширењу броја мера у делу Акционог плана посвећеном едукацији.

"Покренули смо активности на изради серијала који ће грађанима пружити најважније информације о сивој економији", најавила је министарка државне управе и локалне самоуправе Ана Брнабић и додала да планирају различите врсте активације младих кроз квизове и конкурсе на друштвеним мрежама и преко сајта uzmiracun.rs.

"Све то биће увод у нови циклус наградне игре који планирамо за јесен јер је циљ да у Годинама борбе против сиве економије континуирано усмеравамо пажњу на овај проблем и мотивишемо грађане и привреду да се придруже напорима Владе Србије", каже Брнабић.

Посебна пажња у Акционом плану посвећена је најосетљивијим групама, младима и незапосленим почетницима у пословању. Како би им се олакшало покретање бизниса и легално пословање, предвиђена је израда подстицаја, као и измена система паушалног опорезивања.

У циљу унапређења фискализације и проширења обухвата предвиђена је израда новог закона о фискализацији чија би примена стартовала у 2018. години и увела већу правичност на тржишту, смањила административне и техничке трошкове привреди и повећала ефикасност у контроли плаћања ПДВ-а.

Координационо тело усвојило је и резултате на сузбијању сиве економије у прошлој години. Закључено је да је највећи допринос бољој наплати пореских прихода за 122 милијарде динара у односу на 2015. дало спровођење мера Националног програма за ефикасно поступање инспекцијских органа и Пореске управе. Наплата ПДВ-а већа је за 37,5 милијарди динара (реални раст 7,8 одсто), акциза за 29,8 милијарди (11,4 одсто) и пореза на доходак грађана за 8,3 милијарди (4,5 одсто).

Током прошле године у 245.392 инспекцијске контроле откривено је 3.656 нерегистрованих фирми. Инспекторат за рад је током 53.069 надзора затекао 19.472 особе које раде на црно након чега је са 90 одсто њих заснован радни однос.

Упркос одличним резултатима, оцењено је да неопходно предузети додатне активности на решавању проблема неформално запослених, којих је у последњем кварталу 2016. било око 570.000, од чега две трећине ради у пољопривреди. У циљу регулисања њиховог статуса, Министарство за рад је заједно с Министарством пољопривреде, НАЛЕД-ом и ресорним државним органима покренуо израду закона о сезонском раду у пољопривреди.

Значајни резултати остварени су и у јачању пореске дисциплине и културе. Према подацима Пореске управе за први квартал, током којег је реализована наградна игра „Узми рачун и победи“ забележен је раст промета евидентираног преко фискалних каса за 7,64 одсто, од чега је највећи скок - 33,84 одсто, регистрован код такозваних малих обвезника код којих је сива економија најзаступљенија.

Грађани су се охрабрили да чешће пријављују неиздавање фискалних рачуна тако да је број пријава у првом кварталу скочио за чак 47,3 одсто у односу на исто тромесечје 2016. године, а нарочито у марту - 88,55 одсто. Такође, порески инспектори су уочили за четвртину мање неправилности у издавању рачуна приликом контрола радњи и привремено су затворили мање објеката - пад од 7,14 одсто.

Е-инспектор

Када је реч о приоритетима Акционог плана у другој половини ове године, председавајући НАЛЕД-овог Савеза за фер конкуренцију Горан Питић истакао је да ће то бити израда софтвера е-инспектор, који ће уједначити поступање инспекцијских органа, као и спровођење заједничких обука тужилаштава и инспекција ради ефикаснијег процесуирања и санкционисања пословања у сивом.

"Током 2018. почињу с радом посебна одељења тужилаштава која ће се бавити истрагом финансијског криминала и сарадња са инспекторима је веома важна. Привреда очекује системско унапређење у овој области, имајући у виду досадашње скромне резултате у динамици решавања. предмета и осуђивања починилаца тако да је ризик незаконитог рада био минималан", рекао је Питић

Љ.Малешевић

Пише:
Пошаљите коментар