Млеко неће поскупети, али ћемо га и даље увозити
Фармери који се и даље баве млечним говедарством добили су премију од десет динара по литру испорученог млека за трећи квартал ове године, а за последње тромесечје очекују исплату догодине, у фебруару.
Углавном су задовољни износом, премда је у првом кварталу премија износила 15 динара ,а онда због недостатка новца, смањена на десет динара.
- Хвала држави што је нашла паре, али не би требала она да издваја новац у те сврхе већ би новац требало да добијамо од прерађивача млека - казала је за „Дневник” чланица Асоцијације произвођача млека Војводине и Оливера Латиновић, фармер из Накова код Кикинде, рекавши да ће и догодине износ премије бити исти, јер су после разговора у Министарству пољопривреде фармери чули да држава за виши износ премије нема пара
По њеним речима, после несташице млека, почетка увоза и значајнијег поскупљења млека и млечних прерађевина однос између млекара и фармера постао је пословнији.
- Пошто млека нема на домаћем тржишту, млекаре су подигле откупну цену и до 86 динара по литру, а само неколико месеци раније нису плаћале ни 40 динара за литар испорученог млека - навела је наша саговорница и рекла да се сада велике млекаре боре за сваког произвођача свесне да неће имати шта да прерађују уколико не плате млеко по производној цени - истакла је Оливера Латиновић.
Казала је ,додуше, да има још млекара али малих прерађивачких капацитета које и даље плаћају млеко за 40 динара по литру.
- Фармери који по тој цени продају млеко сигурно ће пропасти и ускоро продати говеда кланичној индсутрији - навела је Латиновић.
Литар свежег млека сада је у радњама, у просеку, око 150 динара, павлака од 180 грама око стотину динара, а кисело млеко око 50 динара. Само пре годину дана ови производи су упола мање коштали .
Она сматра да млеко неће у наредном периоду бити скупље него што је сада,али да ће се сточни фонд крава млекуља и даље смањивати, па ће се млеко и надаље увозити.
- Млеко ћемо и даље куповати из других земаља, нажалост, али би било пожељно да се обрати пажња на квалитет увозног млека јер по радњама има свакоквог - истакла је Оливера Латиновић.
Како је навела, очекује се још један талас затврања фарми јер има доста сточара који нису успели да обезбеде храну за зиму јер за то нису имали пара.
- Банке од којих су фармери имали увек подршку сада више неће да их прате и дају кредите , а пошто без кредита немају од чега да плате сточну храну, сточари ће бити приморани да фарме затварају, а говеда продају кланицама - навела је Оливера Латиновић.
Дугорочно гледано, домаћем млекарству, истакла је, неће сванути у наредних неколико година јер да би теле било крава треба да прође две године, а онај ко једном изађе из посла неће му се поново враћати.
- Проблеми су се у млекарству годинама таложили па треба да прође и време док опет не стане на ноге, а у томе помоћ прво фармерима треба да стигне од откупљивача који млеко морају да плате по реалној, производњој цени - казала је Оливера Латиновић.
З. Делић