light snow
0°C
18.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0991
usd
113.7658
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

КОЛИКИ ЋЕ ВАМ БИТИ ПЕНЗИОНИ ЧЕК Ево како да ОДМАХ САЗНАТЕ и то КОРАК ПО КОРАК

21.11.2023. 08:55 09:00
Пише:

Републички фонд за пензијско и инвалидско осигурање однедавно је омогућио грађанима да брзо и лако дођу до података јер се евиденција обавља електронски.

Стаж се може проверити у филијали ПиО Фонда, тотално независно од пребивалишта, одласком на шалтер као и путем њиховог сајта. Сви грађани који имају социјално осигурање и важећу личну карту могу електронски да провере да ли им послодавци плаћају доприносе за пензијско осигурање и у ком износу.

Доступност провере путем интернета је у великој мери олакшала поступак провере информација, а и смањиле су се и гужве на шалтерима.

Ипак, пре првог коришћења сервиса, за проверу радног стажа преко интернета потребна је шифра односно ПИН код за који је неопходно прво отићи до Фонда за пензијско и инвалидско осигурање. И то је једино што нећете моћи да одрадите из фотеље.

Узимање шифри лично, а не слањем електронским путем, предвиђено је како би се обезбедила пуна сигурност и заштита личних података корисника ове услуге, пренели су медији саопштење Фонда ПИО уз објашњење да се шифра узима једном, користи трајно и да је ова услуга потпуно бесплатна.

Како поднети захтев за ПИН код у ПИО Фонду?

Поменули смо да се ПИН код мора прво узети лично. Он се добија одмах подношењем захтева за издавање шифре за приступ подацима Републичког фонда за пензијско и инвалидско осигурање (ПИН код) у најближој филијали или служби филијале Фонда.

Како би грађани били сигурнији, ПИН код се касније може променити и кроз опцију промене пина у било који шестоцифрени број.

У случају да ПИН изгубите или заборавите, можете се јавити Фонду ПИО и тражити нову шифру.

То је решење које је предвиђено и за случај да се 10 пута унесе погрешна шифра – тада ће аутоматски бити онемогућен приступ траженим подацима те ће он бити одобрен само уз нову шифру.

Како се проверава радни стаж преко интернета?

1. За почетак треба попунити Захтев за издавање шифре за приступ подацима Републичког фонда за пензијско и инвалидско осигурање. Уколико не можете или не желите да штампате и попуњавате овај образац код куће – не морате, јер га свакако можете попунити и на шалтеру ПиО Фонда.

2. С личном картом морате да одете лично до најближе филијале или службе филијале Фонда. Имајте у виду да шалтери филијала ПиО раде сваког радног дана од 8 до 15 часова. Уколико сте prеthodno испунили захтев код куће, потребно је само да га предате; а уколико нисте онда кажете да желите сами да проверите стаж електронским путем и да вам треба шифра за приступ. Тада ће вам дати да попуните образац и након тога службеници ће вам предати коверту са ПИН кодом.

3. Сада када имате ПИН код, отворите електронски сервис за грађане РФПиО и попуните потребне податке.

Да би се приступило личним подацима из матичне евиденције Фонда ПИО, потребно је унети свој Јединствени матични број грађана (ЈМБГ), ПИН (шифру) која је добијена у Фонду ПИО и верификациони код који се системски појављује сваки пут када се приступи овој страни (дакле, треба га прекуцати са екрана). Након попуњавања сва три поља, треба кликнути на дугме "Пријава". Ова услуга је бесплатна и можете се реализовати без ограничења.

4. Након тога вам се отвара следећа страница (слика доле). Треба да кликнете на "Извештај о подацима из матичне евиденције" – истакнуто црвеном бојом на слици. И тада добијате комплетан извештај.

Шта све може показати услуга провере стажа?

Извештај о подацима из матичне евиденције се састоји из три дела:

1. Подаци о осигурању (Пријава М1-М3)

Овде се налазе подаци када вас је одређени послодавац пријавио односно одјавио са осигурања - дакле овде се налазе подаци о томе када сте започели и завршили радни однос са одређеним послодавцима.

2. Подаци о стажу осигурања, зарадама и висини уплаћених доприноса (Пријава М4-М8)

Ово је део који је тема овог текста - део где се види да ли вам је уписан стаж или не. Стаж је уписан у одељцима "месеци", "дани" и "часови", међутим укупан износ треба да израчунате сами, ручно, јер не постоји никакав калкулатор или опција аутоматског приказивања укупног радног стажа.

3. Списак послодаваца

Овај део је прилично јасан - ово је списак основних података о послодавцима који су вас пријављивали на ПИО осигурање.

Шта да радите у случају грешке?

Како се наводи на сајту ПИО, подаци унети у матичну евиденцију могу накнадно да се мењају ако се провером или на други начин утврди да су нетачни, непотпуни или ако надлежни орган у прописаном поступку утврди њихову промену.

Промена података у табели Подаци о осигурању региструју се пријавом М3, а промена података у табели Подаци о стажу осигурања региструје се пријавом М8.

За податке из радног односа који нису регистровани, односно за које сматрате да нису тачни, потребно је да се обратите послодавцима код којих сте радили, захтевом да недостајуће податке доставе Фонду путем одговарајуће пријаве, односно да за нетачне податке Фонду поднесу пријаву промене података.

У супротном, Фонд ПИО ће податке који недостају, односно промену пријављених података, прибавити у поступку остваривања права на пензију.

Ало

Пише:
Пошаљите коментар
ПЕНЗИОНЕРИ РЕШИТЕ СВЕ НЕДОУМИЦЕ Ево како до пензија из Хрватске

ПЕНЗИОНЕРИ РЕШИТЕ СВЕ НЕДОУМИЦЕ Ево како до пензија из Хрватске

13.11.2023. 10:29 10:41