КОЈИ ЈЕ ПОСАО НАЈСТРЕСНИЈИ НА СВЕТУ Срби беже од њега А ЕВО И ЗАШТО
Брзо време у ком живимо свакодневно са собом доноси и одређену количину стреса, а незоставно је и нервирање на послу.
Сваком је своја мука најтежа, па ће често ваши саговорници рећи како је њихов посао управо најстреснији.
Ипак, истраживање које је трајало пуних 17 година, којим је обухваћено 136.000 испитаника различитих профила показало је да је ипак најстреснији посао - посао конобара.
Дејан Николић овим послом се бави годинама, и да - слаже се са резулататима овог истраживања.
- Посао конобара тежак је и психички, али и физички. Имате ту смену коју морате да одрадите са анцером у рукама и све време сте углавном на ногама. У објекат долазе разни гости, наравно већина их је љубазна и фино васпитана, али има и оних који су под дејством алкохола или наркотика, психички нестабилни. Неки не желе да иду кући. Са свим тим конобар мора да изађе на крај. Да све "хендлује" и да све у локалу буде у реду - каже за РИНУ Дејан.
Да ли због тежине посла, или можда не тако добре зараде он открива да је данас јако тешко наћи конобара уопште, а тек оног доброг - то је већ немогућа мисија. Млади се све ређе одлучују да раде у овој грани угоститељства.
- Плата конобара у Србији креће се од неких 50.000 до 60.000 динара. Доста конобара се одлучује да ради само весеља, јер су ту дневнице до 60 евра а ради се само викендом. Доста њих се повлачи из посла. Конобар мора пре свега да буде љубазан, са пријатним приступом према госту, али и да буде брз како се на услугу не би дуго чекало. Све то утиче да посао буде јако стресан и то ће моје колеге потврдити. Тако да не чуде резулатати поменутог истраживања, додаје Дејан.
Такође, према истраживањима, конобари услед стреса доживљеног на послу имају 58 одсто већи ризик од срчаног и можданог удара, а неретко управо због овог фактора чешће посежу за алкохолом и цигаретама.
РИНА