КАКО ДА ЗНАТЕ ШТА ВАЉА? Мед јефтинији од 700 динара мирише на фалсификат
Ветеринарска инспекција наложила је ванредну контролу производње и промета меда након објављених информација у медијима да су од 25 анализираних узорака меда чак 22 фалсификата, објављено је на сајту Министарства пољопривреде.
Лабораторија која је радила поменуте анализе меда није овлашћена да ради службене контроле па ове резултате треба узети са резевром. Након добијених резултата ванредних контрола, Министарство пољопривреде ће објавити анализе.
У редовним контролама, које су свакодневне, наводи се још да инспекција није наишла на наводе који се спомињу у медијима.
Председник Пчеларске организације Војводине Саша Чолак казао је за „Дневник”, поводом ових информација о лажном меду да није уопште спорно да таквог меда има на домаћем тржишту, али да треба сачекати шта ће показати још једна анализа узоркованог меда којег медији спомињу.
- После објављених анализа, дигла се кука и мотика и тражимо суперанализу да тачно видимо ко каквим медом тргује - навео је Чолак. - Увек је било лажног меда, некада више, а некада мање. Колико се сада налази у продаји таквог меда, нико не зна. Било је година када су у контролама чак 90 одсто тегли биле напуњене лажним медом - казао је Чолак. - Како се препознаје прави мед а како лажни теме су на свим саветовањима у земљи и изван па је питање фалсификовања меда међу важним темама у пчеларству.
Откупна цене пчеларима не одговара
Мада година није била наклоњена пчераству, меда ће бити, само је питање колико ће меда пчелари изнети на домаће и инотржиште.
- Откупна цена навелико сунцокретовог меда је свега 1,8 евра и по тој цени ретки ће бити пчелари који ће мед продавати домаћим и страним трговцима - казао је председник Пчеларских организаиција Војводине Саша Чолак. - Западна Европа је преплављена медом из Кине и Украјине и тамошњи и овдашњи трговци немају економски интерес да плаћају српски мед по реалним ценама које би покриле трошкове пчелара и донеле зараду.
По његовим речима, најједноставнији начин да се потрошачи заштите приликом куповине јесте да обрате пажњу на цену и да читају шта пише на етикети меда који хоће да купе.
- Ниска цена је први показатељ да се иза провидне жуте боје крије лажни мед. Не може килограм меда да кошта 700 динара или да буде још јефтинији - навео је Чолак. - Правилником о квалитету меда тачно је прописано шта је мед и шта се у њега може стављати па на етикетама на теглама мора бити назначено шта, осим правог меда, има још од додатака.
Чолак истиче да тегла правог меда од сунцокрета не би смела да буде испод 800 динара, већ да се креће од 800 до 1.000 динара, а багремов мед мора да кошта 1.500 динара. - Липов мед је у рангу сунцокретовог, али имамо и брендирани Фрушкогорски липов мед, који је мало скупљи у односу на мед са липине паше и стаје 1.200 динара.
З. Делић