Инвестиције, извоз, боља економска ситуација погурали РСД
БЕОГРАД : Боља макроекономска ситуација, прилив страних директних инвестиција и бољи спољнотрговински резултати, односно мањи дефицит текућег рачуна, као и већи сезонски ефекти откупа девиза, разлози су јачања динара према евру, изјавио је данас Никола Драгашевић, генерални директор Сектора за монетарне операције у Народној банци Србије.
Од априла су појачани апрецијацијски притисци на динар, тако да је он ојачао према евру за 3,8 одсто, због чега је НБС од тада интервенисала на међубанкарском девизном тржишту куповином 815 милиона евра, како би ублажила прекомерно краткорочно јачање курса, рекао је Драгашевић на конференцији за новинаре у НБС.
Према његовим речима, тражња резидената за девизама је опала, тако да је од априла њима продато 15 одсто мање ефективног страног новца, док је продаја нерезидентима опала за око 60 процената.
Истовремено, нето откуп девиза је повећан за 40 процената у другом кварталу текуће године у односу на прва три месеца 2017.
Драгашевић је такође навео да суи нерезиденти у мају и јулу имали значајно учешће на седмогодишњим бенчмарк хартијама од вредности, а у јулу су на секундарном тржишту први пут од марта 2015. године били и нето купци динарских хартија.
Од откупа ефективног страног новца од туриста, како је рекао, месечно се слије у просеку око 50 милиона евра.
Драгашевић је подсетио да је званични курс динара данас 119,4067 динара за евро, што је најјачи ниво домаће валуте према јединственој монети еврозоне од 6. новембра 2014. године.
Додао је да је динар од почетка године номинално ојачао према евру за 3,4 процента.