МИНИСТАР МАРТИНОВИЋ НАЈАВИО: Рекордан буџет за пољопривреду, подстицаји 111, 4 млрд. динара
БЕОГРАД: Министар пољопривреде, шумарства и водопривреде Александар Мартиновић изјавио је данас да је за следећу годину планирано 111,4 милијарди динара за подстицаје у пољопривреди, истичућу да до сада толики износ није забележен.
"Имамо рекордан буџет за пољопривреду тако да је подстицај пољопривреди и руралном развоју за следећу годину планиран у износу од 111, 4 милиарди динара", рекао је Мартиновић на седници Одбора за пољопривреду у Скупштини Србије.
Он је подсетио да су буџетом за 2024. годину субвенције износиле 83 милијарде динара, ребалансом се дошло до 100 милијарди динара, а сада је предвиђено 111, 4 милијарди динара.
"Мислим да тиме показујемо велику посвећеност нашој пољопривреди и колико нам је стало до наших пољопривредних произвођача и до обнове нашег прехрамбеног суверенитета", рекао је Мартиновић.
Министар је указао да је у току 2024. године Министарство пољопривреде расписало 18 јавних позива и додао да се почело са исплатом додатних 10.000 динара по хектару сагласно споразуму који је постигнут 27. октобра ове године са представницима више удружења пољопривредника.
Према његовим речима, до сада је послато 202.000 решења о одобрењу ових додатних средстава.
"Наравно, брзина исплате зависи од преузимања решења са портала Е-управе, и због тога смо више пута апеловали на наше пољопривреднике да редовно проверавају своје електронско сандуче, како би што пре добили оно што им припада", рекао је Мартиновић.
Министар је казао и да је за подстиције по хектару исплаћено укупно 33.167.899.000 динара.
Мартиновић је рекао и да данас, 15. новембра истиче рок до када су пољопривредници могли да евидентирају земљиште које фактички обрађују, а без регулисаног правног основа.
"Могу да се евидентирају на сајту управе за аграрна плаћања. Реч је о земљишту које се налази у комасационом подручју и земљишту које је предмет оставинског поступка", рекао је Мартиновић.
Он је нагласио да је министарство појачало контролу путем пољопривредне инспекције поводом пријава због злоупотребе земљишта и фиктивних газдинстава која се заправо не баве пољопривредном производњом, а подносе захтеве за остваривање права на подстицаје", рекао је Мартиновић.
Министар је поновио да дисбаланс у односу између ратарства и сточарства расте, у корист ратарства, наводећи да се интензивно ради на томе да се обнови сточни фонд.
Подсетио је и да пољопривредници могу да користе средства из предприступних фондова Европске уније, ради се о програму ИПАРД-2 и ИПАРД-3.
"Што се тиче програма ИПАРД-2, од укупног фонда од 175 милиона евра до сада смо исплатили 1.216 корисника са око 87 милиона евра из буџета Европске уније и 116 милиона евра уз национално кофинансирање. Одобрено је 1.556 пројеката и у процесу одобравања права на исплату је око 13 милиона евра, од тога 10 милиона евра из буџета Европске уније", рекао је Мартиновић.
Што се тиче програма ИПАРД-3, у овом програмском циклусу укупан износ подршке је већи него у случају ИПАРД-2 и он износи 378 милиона евра.
"Из предприступних фондова Европске уније опредељено је 288 милиона евра, односно 75 одсто, док је из буџета Републике Србије обезбеђено 90 милиона евра или 25 одсто. Ово је такође један важан програм за који мислимо да ће да помогне пре свега у обнови нашег сточног фонда", рекао је Мартиновић.