ИМЕНОВАЛИ БЕБЕ И МУМИЈЕ ЗА ДИРЕКТОРЕ, КАНЦЕЛАРИЈА У КЕОПСОВОЈ ПИРАМИДИ Ево како се праве ЛАЖНЕ ТАШНА-МАШНА ФИРМЕ
Подаци аналитичке фирме Mudi's показују да у Европској унији има готово четири милиона фиктивних компанија - највише у Француској и на Кипру - а велики број њих користи се за избегавање пореза, санкција или за прање новца.
Mudi's је прочешљао милоне фирми и појединаца у потрази за сумњивим подацима и дошао до бизарних података. Тако, на пример, хиљаде фирми које чак котирају на берзама, воде директори млађи од пет година, а на челу једне од белгијских компанија налази се особа старија од 900 година.
Иако такве грешке могу настати у брзини, приликом уноса података, оне указују на много шири проблем, упозорава Тед Дата из Mudi'sa за Еуроњуз.
'To је показатељ великих проблема у поткапацитираним системима, рекао је Дата, вођа тима за борбу против финансијског криминала.
Приметио је недостатке ресурса у службеним регистрима као што је британски Цомпаниес Хоусе - а они су 'sami по себи забрињавајући јер је то начин на који улазите у финансијски систем.
Део кривице може се приписати адвокатима и посредницима који помажу супербогатим да сакрију своје богатство иза сложених корпоративних структура, с мало прописа и провера, рекао је Дата.
Али, ствари би се могле променити. Веће ЕУ-а и Европски парламент средином јануара постигли су привремени политички договор о делу пакета закона о спречавању прања новца и финансирању тероризма.
Привременим договором о уредби против прања новца први пут се усклађују правила у целој Унији и затварају могуће рупе у закону које користе криминалци за прање незаконите добити или финансирање терористичких активности кроз финансијски систем. Између осталог, том уредбом тражи се од пружалаца услуга повезаних с трастовима или трговачким друштвима да проверавају идентитет клијената, баш као што то раде банке.
Британска порезна управа ХМРЦ такође је почела да кажњава неке посреднике због немара, каже Дата. Али чак је и он збуњен тиме зашто су неки подаци о фиктивним фирмама тако очигледно лажни. Тако постоји више од 22.000 њих чије је средиште регистровано на адреси Кеопсове пирамиде у Египту.
Неки тврде да постоје легитимни разлози за оснивање фиктивних фирми – као што је заштита корпоративног интелектуалног власништва или за структурирање улагања приватних фирми. Али за законодавце ЕУ то нису уверљива објашњења.