Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

(ФОТО, ВИДЕО) ДНЕВНИК НА ГРАДИЛИШТУ БРЗЕ ПРУГЕ Раде пуном паром; Суботици ближи за 14,7 километара шина

14.07.2023. 10:00 10:14
Пише:
Фото: Дневник/ Р. Хаџић

На траси брзе пруге између Новог Сада и Суботице, њеној последњој деоници од Београда до Келебије на граници са Мађарском, до јуче је положено око 14,7 километара шина.

У „Инфраструктури железнице Србије“ кажу да је до сада изведено близу 40 одсто планираног посла.

Радови се изводе на читавој траси, дугој 108 километара, у шта се екипа „Дневника” јуче уверила, али су у зависности од сложености посла у различитим фазама.  У околини Новог Сада, у значајној мери одмакло се с радовима на Сајлову, поготово на галерији у близини стадиона РФК „Нови Сад”, где ће бити укрштање пруге у два нивоа. Уз само игралиште радници граде потпорни зид, изнад кога се издиже импозантна конструкција железничке гелерије.

Недалеко одатле у другом кампу извођача радова - кинеског конзорцијума „China Railway Интернатионал” и „China Communications Цонструцтион Company”, на територији Новог Сада, где се лагерују прагови, шине и други неопходан материјал, налази се контролна соба у којој се уз помоћ модерних технологија прати градња и стање на терену.

Предусретљиви кинески радници радо су отворили врата своје канцеларије и показали нашој новинарској екипи шта је то што ту раде.

Како рекоше, с полагањем шина стигли су отприлике до Руменке. Захваљујући видео камерама на машинама у прилици су да у реалном времену прате дешавања на контролисаним деоницама. За сваку ставку, као што су прагови, туцаник, шине имају тачне податке колико процената је постављено. Те вредности приказане су и на дијаграму, а о томе на ком се километру изводе који радови, да се не говори. У том кампу ради око 160 радника на различитим пословима у засебним радионицама и све делује беспрекорно. Одатле креће и композиција коју вуче дизелка, да развози прагове и шине, коју су Кинези са другим машинама бродовима допремили у Нови Сад.

Нешто даље у току је градња новог моста преко канала, а преко пута, тачније преко пруге којом возови још увек иду до Баната, садашње Распутнице Сајлово, мајстори подижу нову станичну зграду.

– Активно и интензивно се гради на великом броју локација дуж целе трасе, како би пројекат био завршен до краја 2024. године – каже портпарол „Инфраструктура железнице Србије“ Нанад Станисављевић. – До сада је положено око 14,7 километара брзе пруге на деоници Нови Сад – Сајлово – Руменка, а постављају се и скретнице. Прошле седмице  постављани су прагови између Новог Сада и Руменке, те шине од Руменке ка Кисачу. До сада је урађено 76 одсто радова на доњем строју, док је 67 одсто послова када је реч о изградњи мостова, пропуста и подвожњака завршено.

Дуж читаве трасе гради се контактна и телекомуникациона мрежа, сигнализација, реконструишу се или граде станичне зграде и други објекти. Само прошле седмице из Кине је стигло 216 комада шина, сваки дужине од по 50 метара, укупне тежине око 650 тона.

На траси којом ће од Новог Сада до Суботице возови ићи 200 километара на сат, започети су радови на највећем броју од укупно 58 објеката који су предвиђени пројектом. Биће изграђено 30 надвожњака, 13 подвожњака, пет галерија, као и по два пешачко-бициклистичка pothodnika и потпорне конструкције уз галерију.

Један од 13 подвожњка гради се у близини будуће станице и путничких перона у Степановићеву у склопу денивелације путног прелаза, што је императив када су брзе пруге у питању, а у Змајеву, код тзв. Куцурског прилаза подиже се вијадукт.

По Станисављевићевим речима, најтежи и најсложенији објекат је вијадукт у Врбасу дуг 1.465 метара, а поред тог и вијадукта у Змајеву, граде се и остали у Малом Иђошу, Степановићеву, Ловћенцу и Бачкој Тополи. Стубови вијадукта у Врбасу су у великој мери подигнути, као што је случај и са другим у поменутим местима.

На траси брзе пруге биће изграђене и четири мостовске конструкције преко канала Дунав-Тиса-Дунав.


На читавој траси без путних прелаза

Пројекат изградње пруге за велике брзине између Новог Сада и Келебије,  обухвата трасу двоколосечне пруге и станице са објектима на прузи, реконструкцију и модернизацију железничких чворова Нови Сад, Врбас и Суботица, денивелацију укрштања пруге са друмским и пешачко-бициклистичким стазама, као и уградњу електротехничке инфраструктуре која омогућава безбедно одвијање саобраћаја пројектованим брзинама и увођење европског система управљања железничким саобраћајем.

Сва укрштања пруге са друмским саобраћајницама биће денивелисана, то значи да на читавој брзој прузи од Београда до државне границе са Мађарском, неће постојати путни прелази.


Пројектом је предвиђена реконструкција девет железничких станица. У Новом Саду је реконструкција станице увелико у току. Градња додатних перона је завршена, инсталирани су лифтови уз помоћ којих ће се осим степеништима стизати до њих, али је још увек само један у функцији јер нови перони нису у експлоатацији. Радови се тренутно изводе у централном холу станице и десном крилу.

Станисављевић наглашава да ће, према симулацијама, када брза пруга од Новог Сада до Суботице буде завршена, међународни путнички возови ту релацију прелазити за 42 минута.

Железнички саобраћај између Новог Сада и Суботице обустављен је 7. априла прошле године, због наставка изградње брзе пруге на овој деоници међународне магистрале Београд – Будимпешта.

Изградња пруге за велике брзине између главних градова двеју суседних држава је први прекогранични пројекат у оквиру сарадње Кине и земаља централне и источне Европе, који заједнички реализују Србија, Мађарска и Кина.Та брза пруга део је глобалног пројекта „Један појас – један пут“ инфраструктурног повезивања Европе и Азије, који је иницирала Кина.

Пре почетка градње брзе пруге између Београда и Суботице, дуге 183 километра, свега 35 километара пруге је било двоколосечно. Између та два града међународни путнички возови путовали су 4 сата и 37 минута, што значи да је њихова просечна брзина била око 40 км/сат. Вредност уговора о изградњи последње деонице брзе пруге кроз Србију је 1,16 милијарди долара.

Деоница од Београда до Новог Сада коју је поред кинеских партнера радила руска компанија РЖД „Интернешнел“, пуштена је у саобраћај 19. марта 2022. године.

Зорица Милосављевић

Фото: Радивој Хаџић

 

Пише:
Пошаљите коментар