Заточени на крузеру код Сиднеја: Молимо за помоћ
СИДНЕЈ: Српски држављани, њих укупно 21, који се налазе на крузеру "Руби Принцес", недалеко од Сиднеја, апелују на све који могу да им помогну, а посебно на аустралијске власти да им пруже било какву информацију о томе када ће моћи да напусте брод и крену својим кућама.
Они су, заједно са другим од око 1.000 чланова посаде, из 50 земаља, готово месец дана, од 19. марта, изоловани на броду и то без било какве информације о њиховој даљој судбини.
Крузер је иначе укотвљен у водама у близини Сиднеја.
"Ситуација је компликована, ми сми овде заточени ни криви ни дужни, ми смо на неки начин колатерална штета, јер се испоставило да је 400 од 2.700 путника који су се искрцали у Сиднеју позитивно на Ковид-19, а од тога је до данас 19 умрло", каже за Танјуг један од наших држављана на крузеру, којег је редакција Танјуга успела да контактира.
Он због уговорних обавеза са компанијом није желео да се идентификује, а Танјугу је познат његов идентитет.
Како је навео, компанија је иначе због искрцавања путника, међу којима је било заражених корона вирусом, сада под истрагом.
То је додатно закомпликовало ситуацију практично заточених чланова посаде, који су већ скоро месец дана затворени у своје кабине, забринути, као и њихове породице.
"Разумемо ми и власти Аустралије, са брода су пуштени заражени људи на аеродроме, железничке станице, у једном тренутку људи са брода су чинили 10 одсто заражених у земљи, али опет, ми нисмо ништа криви".
Овај Србин каже да су сви српски чланови посаде здрави, да је један од њих био позитиван, па затим хоспитализован, а сада је добро, пуштен је из болнице и у хотелу чека повратак кући.
"Тестирано је 250 чланова посаде, од којих је 130 позитивно. Ја сам тестиран тек данас, али добро сам, не осећам никакве тегобе. Кажем, апелујем на све да нам се нешто каже, видели смо у медијима да је један полицијски званичник рекао да нема проблема да напустимо земљу, али нама то још није речено".
Чланови посаде брода само желе да им се нешто каже, да добију било какву информацију.
"Постоји проблем, јако велики и мора да се реши. Јасно ми је да не може за један дан, али мора да постоји неки план, идеја. Сматрам да ми који смо здрави не представљамо опасност и требало би да нам дозволе да напустимо Аустралију и да се вратимо кући. У страној смо земљи, све би било лакше да смо са својим народом, јако је лош тај осећај немоћи и једва чекамо да се нешто деси".
Туристички крузер "Руби принцез" прима 3.000 туриста, а prеthodnih шест месеци крстарио је између Аустралије и Новог Зеланда, пре него што га је пандемија затекла на мору и отада почиње одисеја путника и посаде.