За развијање предузетничког духа школама 10 милиона динара
НОВИ САД: Министар просвете, науке и технолошког развоја Младен Шарчевић потписао је уговоре с директорима 29 основних и средњих школа о додели грантова за школске задруге, као подстицај њиховог рада.
Школама је додељено 10 милиона динара за различите пројекте који ће бити реализовани преко школских задруга. Шест милиона динара подељено је за пројекте у 16 основних школа, док је за пројекте 13 средњих школа издвојено четири милиона динара.
По први пут опредељујемо средства за помоћ задругарству у школама, тако да ће школе које су основале задруге моћи да направе мале производне погоне, рекао је министар Шарчевић.
У ђачкој задрузи, како је додао, стичу се одређене вештине, а највећа вредност је васпитање за рад.
Ученици се уче предузетништву од најранијег узраста. Од зарађеног новца помажу сиромашним ђацима, обезбеђују ваучере који се користе у центрима изврсности, поручио је министар.
Он је нагласио да све школе које имају основане задруге, могу да планирају да ће од следеће године добити помоћ од Министарства просвете, науке и технолошког развоја како би купили неопходну опрему и алате који су им потребни за рад задруга.
Међу основним школама које су добиле новац од Министарства је и бечејска „Петефи Шандор“, која ће 400. 000 динара искористити за опремање мини штампарије једним штампачем за мајице и једним за шоље и сличан рекламни материјал.
Ученичку задругу смо основали ове календарске године и назвали је „Пефи принт” и у њу се укључује све више ученика, каже директорка школе Габријела Потребић Тежер.
Како додаје, већ су имали веома успешан вашар у оквиру Дечје недеље, на којем су задругари продавали производе, које су сами направили.
За материјал за ове производе родитељи и локални предузетници били су улагачи, а на рачун задруге слило се 49. 000 динара, што је почетни капитал, вели наша саговорница.
По речима директорке у школи постоји предузетничка секција, чији је циљ да развија предузетнички дух ученика. Ова секција је била и основ за оснивање Задруге, која је већ добила и први посао, да штампа рекламни материјал за једну невладину организацију.
Добијена средства школе ће употребити према предложеним пројектима за куповину разбоја за ткање и пратеће опреме, 3Д штампача и рачунара за израду промотивног материјала за школу и ученичку задругу, машина, опреме и материјала за израду пластеника, малчера за обраду воћњака, сушаре за воће, поврће, биље и гљиве, баштенског алата, стакленика, штанц алата за израду амбалаже (кутија, машина за пресовање отпада, машина за заваривање полипропиленских посуда, машине за шивење веза и платна, репроматеријала за израду накита, сапунске базе, етарских и парфемских уља за израду сапуна, мини електричног шпорета за кување сапунске базе и печење глине, опреме за рад с полимерном глином, клешта за израду накита, апарата за заваривање...
Од 200. 000 динара, колико су добили за ученичку задругу и у Митровачкој гимназији ће купити штампач, а по речима деректорке Мирјане Ђорђевић, план је да штампају рекламни материјал по наруџбини.
Задругу смо основали крајем прошле године, када смо на једном такмичењу видели да нам се ученици не сналазе у прављењу буџета, каже директорка.
Да је то добар потез и да постоји интересовање ђака за предузетничко размишљање, додала је, говори и чињеница да се чак 80 одсто ученика трећег разреда определило за изборни пакет предмета о економији и бизнису, који је ове године први пут уведен у гимназије.
И у овој школи интересовање за учлањење у задругу све је веће и то не само ђака, него и њихових родитеља и наставника.
Д. Д.