За непуне две године имаћемо дигитализован образовни систем
БЕОГРАД: Министар просвете Младен Шарчевић изјавио је данас да ће од 1. сепрембра у школама у Србији бити 10.000 дигиталних учионица, те да ће за још непуне две године Србија имати комплетно дигитализован образовни систем, што је најкраћи рок у Европи за увођење дигитализације у школство.
Шарчевић каже да би до 1. септембра у свим основним школама прваци имати дигиталне уџбенике. Такође, до тада би требало да и ученици другог, петог и шестог разреда у 500 великих школа имају дигиталне уџбенике, што, каже министар, чини више од 50 одсто школске популације.
"За још непуне две године, имаћемо комплетно дигитализован образовни систем Србије и то је најкраћи рок за који знам у Европи. Многе европске земље, са већим бужетима, су ово радиле значајно дуже", рекао је Шарчевић за Танјуг, у сусрет Другом дигиталном самиту економија Западног Балкана, који почиње 4. априла у Београду.
Министар је рекао да Министарства просвете и Министарства за телекомуникације заједниочки раде на увођењу интернета и дигитализацији школа.
Како је рекао, до сада је опремљено 2.000 дигиталних учионица, а пре тога су опремљени и кабинета информатике, јер је тај предмет постао обевезан за пети разред.
Шарчевић је најавио и да ће наредних дана бити расписана јавна набавка за следећих 8.000 дигиталних учионица, што ће, подвлачи, бити велики корак напред.
Са друге стране, наводи да Министарство телекомуникација и Телеком Србије интензивно раде на томе да се интернет појача и да мрежа буде боља.
Негде ће се, каже, појацати “њи-фи” сигнал, јер неће моћи ођедном да дође јак кабл до сваке установе.
Други дигитални самит економија Западног Балкана, који ће током два дана окупити 3.000 учесника из 30 економија са Западног Балкана, из Европе и света, почеће 4. априла у Београду.
Међунарони самит ће окупити министре за информационо друштво и дигиталну агенду региона, представнике Европске комисије, ИТ индустрије и привреде из региона и света, као и представнике стартапова.
Самит, у оквиру Дигиталне недеље, један је од симбола регионалне сарадње, а инициран је Берлинским процесом.
Скуп ће отворити председница Владе Србије Ана Брнабић, европска комесарка за дигиталну економију и друштво Марија Габријел и генерални секретар Међународне уније за телекомуникације Хоулин Ђао, сазнаје Танјуг у Влади Србије.
У оквиру Самита најбоље ИТ компаније у региону имаће прилику да се представе политичким и пословним лидерима Западног Балкана, Европе и света.
Предвиђено је да 200 говорника представи најновије трендове у ИТ-у.
Интересантно је да ће се међу говорницима на Другом дитигалном самиту појавити и робот "Софија", најновина иновација "Хансон Роботике".
"Софија" је, кажу у Канцеларији за ИТ и еУправу, настала комбинацијом науке, инжињеринга и уметности и користи вештацку интелигенцију.
Организација Дигиталног самита ће подразумевати да у Београд буду доведени модерни трендови, који до сада нису виђени у Србији и региону, тако да ће посетиоци имати много занимљивог садржаја, а све ће бити дигитализовано и потпуно у складу са називом самог догадаја, најављују организатори.
Дигитална недеља Србије обележава се од 1. до 7. априла низом манифестација широм Србије.
Предвиђено је да 3. априла буде организован Интернатионал Day са представницима ЕУ економија, у оквиру кога ће бити одржани округли столови Србија-Немацка, Србија-Француска, као и округли столови УН-а.
Први дигитални самит одржан је у Скопљу априла прошле године.