Вулин: Велико интересовање за производе српске наменске индустрије
АБУ ДАБИ: Сви који су значајни у одбрамбеној индустрији света, поготово из области копнене војске данас су у Абу Дабију и имају прилике да виде шта то Србија има да понуди, казао је министар одбране Александар Вулин, наводећи да је на сајму Југоимпорт СДПР, који окупља читаву одбрамбену индустрију Србије и који је често представља у свету.
Вулин, који је на позив потпредседника и премијера УАЕ, шеика Мухамеда Бин Рашеда Ал Мактума, борави у званичној посети тој земљи посетио је Међународни сајам наоружања и војне опреме "ИДЕКС 2019", где је рекао да оно што већ сада наилази на велико интересовање страних купаца јесте ракетни систем "ралас", затим наше беспилотне летелице, наш беспилотни хеликоптер и већ традиционално добро познати производи - Нора Б52 калибра 155mm, разне врсте муниције, па и паметне муниције коју сада по први пут представљамо.
"Одбрамбена индустрија Србије је у 2018. остварила зараду и извоз увећану за 13, 9 процената у односу на prеthodnu годину и наставиће да се развија баш као што ће и држава наставити да улаже у њу. Оно што је започео тада председник Владе Александар Вучић ми ћемо данас наставити и захваљујући управо реформама које је он спровео данас имамо довољно новца да уложимо у одбрамбену индустрију и покажемо целом свету чиме се ми то поносимо", изјавио је министар одбране.
Међу више од 1.300 излагача из преко 60 земаља, на Међународном сајму наоружања "ИДЕКС 2019" у Абу Дабију, Југоимпорт СДПР наступа као интегратор српске одбрамбене индустрије, приказујући сва нова и класична достигнућа наше одбрамбене индустрије на једном месту.
Са министром одбране УАЕ о сарадњи у области одбране
Александар Вулин састао се са državnimm министром одбране УАЕ Мухамедом Ахмедом Ал Бовардијем.
Министри су се сложили да је сарадња у области одбране између Србије и Уједињених Арапских Емирата веома развијена као и да постоји могућност даљег унапређења. Нарочито су истакли сарадњу на пољима обуке, медицине и војне безбедности.
Најавили су и развој војно-техничке сарадње и наставак пројеката које заједно раде Србија и УАЕ.
Вулин је министру Ал Бовардију предложио проширење сарадње и на област образовања и предложио да се официри Војске УАЕ усавршавају на нашем Универзитету одбране.
Помоћник директора Александар Лијаковић каже да је реч о традицији која се практикује годинама уназад.
"Последњих година, имамо интензивно повећање улагања у маркетинг, не само у развој. Ово је трећи пут, после Абу Дабија 2017. године и сајма у Паризу, да имамо један импресиван штанд, који је и по величини и по улагањима у маркетинг, на нивоу светских произвођача", навео је Ликајовић додајући да смо ове године "раме уз раме са водећим светским произвођачима када је реч о позицији у оквиру сајамског простора и количини експоната".
Оно што овогодишњи асортиман изложен на штанду наше одбрамбене индустије издваја од prеthodnih наступа је што је уз класичне производе наше наменске индустрије акценат стављен на велики технолошки продор у области сложених борбених система.
"Реч је о програму Југоимпорт СДПР међу којима су НОРА, ''милош'' и ''лазар 3'' у две варијанте, а имамо и новог члана фамилије ''лазар'' - систем ''лазар'' са ракетом ''ралас'' домета девет километара, где смо експлоатисали развој сиситема ''алас'' који има домет од 25 километара", навео је Лијаковић.
Велики технолошки пробој остварен је, према његовим речима, и у вођеним ракетама, међу којима су "муња", као и неколико нових ГПС вођених бомби, што нас сврстава у групу највиших технолошких земља у свету у домену наменске индустрије, будући да радимо нешто што је до сада било резервисано само за велике силе.
Лијаковић је изразио очекивање да ће оклопна возила "милош" и "лазар" у основном облику и ове године изазавати велико интересовање на сајму, систем НОРА који је наш најпродаванији сложени борбени сиситем као и његова нова варијата "александар".
"Имамо и нове ракетне системе великог домета и невођене и вођене ракете, што је нешто у шта улажемо сада за будућност, како бисмо могли да будемо јака одбрамбена индустрија у свету. Ту је оружје пешадије, муниција минобацачка и стрељачка, муниција средњег калибра, који су до сада били наши главни производи у смислу количине извоза", нагласио је Лијаковић, додајући да је на prеthodnom сајму представљена и летелица "стршљен".
Реч је, како је појаснио, о беспилотној летелици хеликотерског типа наоружаној бомбама, а ту је, додао је, и нова летелица, која има четири ротора и пети ротор за хоризонтални лет.
Говорећи о будућим извозним пројектима, Лијаковић је рекао да Југоимпорт СДПР Уједињене посматра Арапске Емирате као једног од најзначајнијих партнера, а тренутно је у току неколико пројеката који су у различитим фазама реализације.
Војска УАЕ, која се опрема најнапреднијим и најсофистициранијим системима наоружања, велико интересовање је показала за беспосадну наоружану платформу "мали милош" која је успешно испитана у тешким теренским условима у Емиратима.
Овај систем је, иначе, развио ВТИ, а производи га Прва Петолетка која је међу представницима српске одбрамбене индустрије који су заједнички наступили на овогодишњем сајму ИДЕКС.
Директорка Прве петолетке - наменске Анђелка Атансковић рекла је да очекује велико интересовање за производе које имамо да представимо, а имајући у виду да је и на prеthodnom сајму у Абу Дабију штанд био веома посећен.
"Наш производни програм чине минобацачи, ручни бацачи различитих врста и ми већ имамо уговоре са Уједињеним Арапским Емиратима који ће обележити ову и наредну годину, а овде очекујем и још неке повољније и боље уговоре. Последњи уговор нам је био у вредности од 15 милиона долара, а сваки наредни уговор зависи од количине производа који се уговоре", изјавила је директорка трстеничке Прве петолетке.
Осврнувши се на интересовање које су током сајма показали посетиоци обилазећи штанд српске одбрамбене индустрије, она је истакла да су сви изложени производи овде наишли на интересовање, додајући да искуство са prеthodnih сајмова потврђује да се очекује значајнији број посета заинтересованих купаца.
Вулин са грчким министром одбране
БЕОГРАД: Министар одбране Републике Србије, Александар Вулин, састао се са новим министром националне одбране Грчке, Евангелосом Апостолакисом, на сајму "IDEX 2019".
Министри Вулин и Апостолакис су задовољни досадашњим нивоом сарадње у области одбране, а посебно су нагласили значај заједних војних вежби специјлних снага, као и заједничко учешће у борбеној групи ХЕЛБРОЦ где је Грчка водећа нација, саопштило је Министарство одбране.
Министар Вулин се захвалио за континуирану подршку Грчке очувању територијалног интегритет и суверенитета Републике Србије и пренео да је досадашњи однос Грчке према јужној српској покрајини потврда искреног пријатељства две државе и два народа.
Нагласио је да је за Србију неприхватљиво формирање тзв. "војске Косова" и да се противи смањивању броја припадника Кфора који су ангажовани на КиМ јер за Србију Кфор представља једину оружану формацију на Космету.
Грчки министар је рекао да ће наставити са пружањем подршке Србији по питању КиМ и нагласио да се не слаже са изјавама албанских званичника који позивају на укудање граница похваливши одмерену реакцију српских политичара, наводи се у саопштењу.