Вулин: Министарство води рачуна и о безбедности у саобраћају
БЕОГРАД: Министарство за рад ће наставити да се бори за повећану безбедност за све у саобраћају у домену својих надлежности, изјавио је данас министар Александар Вулин, који је присуствовао предавању у оквиру пројекта ''Још увек возим", намењеног ученицима завршних разреда у циљу повећања безбедности у саобраћају.
Своје искуство данас је са ученицима у Медицинској школи ''Београд" поделио координатор пројекта Славиша Савић, који је остао инвалид после саобраћајне несреће, а Вулин је истакао да је важно да се деца упознају са "храбрим људима који су у стању да признају своју грешку".
"Ово су људи који су несрећним сплетом околности, али првенствено својом одлуком и грешком, доживотно постали инвалиди. Добро је да деца виде на њиховом примеру шта не смеју да раде, да нису нерањива и да живот може да буде јако лош према сваком од нас", рекао је Вулин.
Како је истакао, људи који држе предавање имају храбрости да признају сопствену грешку и покажу свима осталима шта се дешава када се занемаре закон и саобраћајни прописи, здрав разум...
"Деца некада то не разумеју. Сви смо некада били млади. Мислили смо да смо нерањиви, да смо непобедиви, а онда када се сусретнете са храбрим људима који вам покажу на свом жиовотном примеру шта може да се деси, другачије размимишљате. Тада ћете да водите рачуна да се и вама овако нешто не деси", рекао је Вулин.
Наводећи да Министарство за рад води рачуна и о безбедности у саобраћају, он је истакао да су управо зато први пут обезбедили да све особе са инвалидитетом које имају право да користе ручне помагала у вожњи добију то бесплатно, као и да им та помагала буду уграђена бесплатно.
Када се уђе у возило више није битно да ли је особа са инвалдитетом или не, јер сте учесник у саобраћају и зато морамо учинити све да сви будемо безбедни, рекао је Вулин.
''Министарство ће и даље наставити да се бори за повећану безбедност у саобраћају за све у домену наших надлежности, али више од свега данас смо овде да честитамо на храбрости овим људима који су у стању да признају грешку и да замолимо нашу децу да послушују оно што говоре'', закључио је Вулин.
Координатор пројекта Славиша Савић подсетио је да пројекат ''Још увек возим'' спроводи Савез параплегичара и квадриплегичара Србије и да су други пут у Медицинској школи "Београд".
"Савез параплегичара пројекат спроводи у циљу побољшања безбедности младих у саобраћају. Желимо да кроз наше негативне примере млади науче о озбиљности последица непоштовања саобраћајних правила", рекао је Савић.
Како је навео, пројекат траје већ другу годину за редом, до сада је организовано више од 200 предавања, а предавање је чуло око 11.000 младих.
Директорка Медицинске школе Нада Трифковић каже да су ову годину назвали годином безбедности и да се труде да низом акција и пројеката укажу ученицима на превентиву и заштиту.
У оквиру Годишњих конкурса за унапређење положаја особа са инвалидитетом у Србији у 2015. и 2016. години Министарство за рад је са око 1,9 милиона динара подржало пројекат "Још увек возим" Удружења параплегичара mačvanskogg округа.
Пројекат подразумева обуку младих особа са инвалидитетом, које су инвалидност стекле у саобраћајним несрећама и корисници су инвалидских колица, да врше едукацију ученика завршних разреда средњих школа и тиме допринесу повећању безбедности у саобраћају код младих подизањем свести о последицама саобраћајних незгода.
Кроз три нивоа конкурсних процедура Министарство за рад је од 2014. године до данас подржало активности удружења особа са инвалидитетом са скоро 950 милиона динара.