Вујовић: Први пут се системски ради на еколошкој инфраструктури
БЕОГРАД: Министарка заштите животне средине Ирена Вујовић изјавила је да ће ове године почети изградња канализационе мреже и првих постројења за прераду отпадних вода, која су у плану у 26 локалних самоуправа.
Вујовић је, такође, навела да се интензивно ради на завршавању пројектно-техничке документације за изградњу модерних регионалних и рециклажних центара у Ваљеву, Сомбору, Новој Вароши, Ужицу, Пироту, Сремској Митровици, Рашкој и Пожаревцу.
''''Изградњом тих центара биће комплетирана инфраструктура за управљање и третман отпада по савременим стандардима за више од 50 градова и општина'''', рекла је Вујовић за Новости.
Навела је да се у Србији први пут системски ради на изградњи еколошке инфраструктуре што је, истиче, од изузетног значаја за квалитет живота и подизање стандарда заштите животне средине.
Нагласила је да ће се интензивно радити на чишћењу Србије од дивљих депонија које загађују земљиште, ваздух и водотокове додајући да ће за уклањање сметлишта и постављање видео-надзора држава издвојити 100 милиона динара.
Вујовић је подсетила да је санирана и рекултивисана депонија Стањевине у Пријепољу која је 40 година била ругло и ''''еколошка бомба'''', као и да су након уклањања велике количине отпада из Потпећког језера постављење ланчанице на реци Лим.
Додала је да је завршена санација депоније Прелићи у Чачку и да је у току озелењавање, а да планирано да се у наредном периоду на том месту изгради парк.
Такође, санирана је и депонија Совљак у општини Богатић која се, каже, налазила у близини приватних кућа и производње здраве хране, а завршава се и санација депоније у Трстенику.
Министарка је указала да је прошле године очишћено 500 дивљих депонија у Србији и да је за неке од очишћених Министарство обезбедило и видео надзор како би се спречило поновно одлагање отпада.
Вујовић је навела да су у више од 50 градова и општина прошле године спроведени пројекти за чистији ваздух и да су промењене котларнице у јавним установама и градским топланама у Косјерићу, Ваљеву, Новом Пазару, Лесковцу, Кули...
''''Takođe, појекте за замену индивидуалних ложишта реализовали смо у Ужицу, Новом Пазару, Нишу и другим локалним самоуправама'''', рекла је Вујовић.
Додала је да је путем јавних конкурса градовима и општинама додељено 450 милиона динара за замену котлова у објектима јавне намене, ложишта у домаћинствима и пројекте пошумљавања.
''''Ускоро почиње реализација пројеката у скоро 60 локалних самоуправа'''', најавила је министарка.
Истакла је да је буџет ресорног министарства у 2021.години повећан за 50 одсто у односу на prеthodnu годину, а у овој години за додатних 20 одсто у односу на 2021.
Вујовић је навела да је током прошле године усвојено шест закона, међу којима и Закон о климатским променама, истичући да ће Србија наставити да усклађује регулативу са ЕУ прописима.