Вучић са избеглицама из Украјине у Центру за азил у Врању
ВРАЊЕ: Председник Александар Вучић данас је у посети Центру за азил у Врању, у којем је смештено 67 избеглица из Украјине, од којих су већином жене са децом.
У том објекту, који је отвореног типа, тренутно бораве 43 жене, 17 деце и седам мушкараца, а старосна структура деце је од две до 18 година.
Објекат је званично отворен као прихватни центар у мају 2017. године у реновираном делу Мотела "Врање" на улазу у град, а одлуком Владе Србије од 16. јуна 2021. године претворен је у Центар за азил.
Осим смештајног дела, објекат има заједничке просторије, медицински блок са изолацијом, пословни део (просторија за запослене), терене за спорт...
Када је реч о смештајним капацитетима, врањски Центар за азил има укупно 220 места, а тренутно су ту смештене избеглице из Украјине.
Са Вучићем, у посету Центру дошли су и минситри Дарија Кисић, Вања Удовичић и комесар за избеглице Владимир Цуцић.
"Желим вам да што пре дочекате мир, да можете да се вратите својим домовима, а ко год буде желео да живи, ради у Србији, увек може да дође. Осећајт се као код куће", рекао им је Вучић.
Вучић је рекао да је за избеглице из Украјине обезбеђена додатна помоћ, додајући да је држава спремна да помогне у свему што мисле да им је потребно.
"Све што можемо да понудимо, наше капацитете за лечење, задравље људи, за рањене, спремни смо да помогнемо", рекао је Вучић.
Он је навео да у Србији саосећамо са свима у Украјини, и страшно нам је свима важно да деца у Украјини овде имају пристојно детињство, а старији живот достојан човека.
"Надам се да сте у Србији осетили срце добрих домаћина и да видите колико вас волимо и разумемо вашу тешку судбину, јер смо и ми, као народ, неколико пута пролазили кроз избеглиштво, патњу, и чини ми се да се одлично разумемо", рекао је Вучић.
Обратио се амбасадору Украјине, констатацијом да није било преводиоца за украјински језик, те да се нада да није било великих грешака у протоколу.
"Више пута сам слушао украјински, препознао сличност са српским, али и са словачким пољским, руским, тако да свега има... Сви смо ми Словени..., а како се лако препозна украјинска географија, ко је одакле, где сви говоре руски, а где нико не говори руски језик...", рекао је Вучић.
Он је у Центру поразговарао са децом, а занимало га је одакле долазе, како се осећају у Врању, иду ли у школу, и како им иде учење српског језика...
Добио је одговор да су углавом из Харкова, Севернодоњецка, углавном из места где су највеће борбе.
Деца су му пренела и да су пошла у школу, да уче и да већ полако и говоре српски.
На питање да ли им се овде, у Србији, Врању свиђа, добио је потврдан одговор, а од њихових васпитача и запослених у Центру сазнао да су сви добри и да се добро сналазе.
"Много су лепа деца... Неки од њих ће бити велики људи, зато што се у избеглиштву рађају велики људи, снажни, чвршћи од дургих. Деца у избеглиштву имају посебну снагу", рекао је Вучић.
Најмлађи су се посебно одушевили на питање председика да ли има нешто што би волели да добију, јер је, одговор, дечји, био потврдан, а председник им је затим и поделио поклоне.
После обиласка Центра, председник Вучић је са децом изашао на спортски терен, и стао на гол, али није имао превише успеха као голман.
Са председником Вучићем, у посету Центру дошли су и амбасадор Украјине у Србији Володимир Толкач, амбасадор Србије у Украјини Ацо Јовановић, министри Дарија Кисић, Златибор Лончар, Вања Удовичић и комесар за избеглице Владимир Цуцић.