ВУЧЕВИЋ НА ОТВАРАЊУ ИЗЛОЖБЕ У НИШУ Обавеза свакога од нас је да се ПЛАМЕН СЛОБОДЕ више никада НЕ УГАСИ (ФОТО)
НИШ: Потпредседник Владе и министар одбране у техничком мандату Милош Вучевић поручио је данас на отварању изложбе "Борба за српску државност и слободу српског народа" да је обавеза свакога од нас, без обзира на то чиме се ко бави и у ком је животном добу, да не дозволи да се пламен слободе више никада не угаси.
Јер ако нема тог пламена, лутаћемо у беспућима и опет ћемо бити отуђени од себе. А то је историјски, више пута доказано као катастрофални пут и пут пораза, а никако успеха, изјавио је Вучевић на отварању изложбе коју је Министарство одбране организовало у Официрском дому у Нишу.
Говорећи о детаљу са једне слике са изложбе, он је навео да бакља и пламен слободе морају да горе истим сјајем и у ратничким и у мирнодопским условима, јер тај пламен није само ратнички пламен.
И кад год смо историјски гасили тај пламен или га нам је неко гасио, а ми га нисмо одржавали, ми смо лутали, заборављали и себе, заборављали и своје ближње, нисмо разумели себе, свој идентитет, своју духовност, своју државност. Заборављали и ратнике, ветеране, борце, саборце, заборављали и Србију, поручио је Милош Вучевић.
Навео је да је задовољан што су министар Никола Селаковић и он договорили са ауторима изложбе Зораном Ивановићем и Небојшом Ђурановићем да ова изложба не буде само представљена у Београду, већ да ће, како каже, сви грађани Србије моћи да добију шансу да се упознају са својом историјом.
Рекао је да је ово прилика да себе опоменемо да докле год не научимо о себи оно што треба да знамо, не можемо очекивати да други знају о нама оно што треба да знају.
И докле год не научимо да себе ценимо и поштујемо, не можемо очекивати да нас други поштују и цене, поручио је Вучевић.
Захвалио је ауторима изложбе Ивановићу и Ђурановићу и навео да уметнички радови изложени на њој показују19. век као устанички и ослободилачки за све Србе, из свих крајева, укључујучи и пречанске крајеве.
Један од аутора изложбе вајар Зоран Ивановић рекао је да данашњем бурном времену у коме смо свакодневно сведоци нових потенцијално несагледивих глобалних превирања, борба за прогрес историјски значајног народа као што је српски подразумева, као ретко када, наглашену борбу за очување сопствених духовних вредности, борбу за културу и идентитет.
Проучавање и бављење значајним личностима, њиховим историјским улогама и мисијама, посебно из матичне историје, личностима из матичне историје, вишеструко оплемењује, а сама могућност да својим скулпторским деловањем допринесем чувању нашег идентитета, као и његовој даљој изградњи, чини да се лично осећам веома привилегованим, рекао је Ивановић и искористио прилику да се захвали министрима Селаковићу и Вучевићу на подршци.
Други аутор изложбе, академски сликар Небојша Ђурановић навео је да је ова изложба пажљиво припремана и да представља ретроспективу рада аутора у току протеклих деценија.
Свака слика и скулптура представља не само уметнички рад, већ и причу о храбрости, одлучности и жртви коју су Срби поднели у својој борби за слободу. Обележавање 220 година од првог српског устанка подстакла нас је да изложимо дела која представљају континуитет борбе српског народа за слободу и државност од 13. па све до 20. века, рекао је Ђурановић.
Поручио је да наслеђе Карађорђа и његових бораца подсећа на важност непоколебљиве борбе за националну слободу и идентитет.
Ова изложба није само уметнички догађај, већ и прилика да се ода почаст храбрим појединцима који су својим жртвама омогућили да Србија израсте у независну државу. Уметност постаје сведок историје, преносећи њену суштину кроз векове. Будимо поносни, јер смо један од ретких народа који поседује тако богат историјски наратив, што представља непресушну инспирацију генерацијама, рекао је Ђурановић.
Навео је како би волео да у још младих, талентованих људи који се препознају у националном изразу наставе овим путем и захвалио се што су рад аутора препознале државне институције.