ВРЕДАН ПРОНАЛАЗАК НА РУДНИКУ У шуту којим је затрпан улаз, археолози ПРОНАШЛИ средњовековни надвратник, ЖИВОПИСНО осликан и декорисан
ГОРЊИ МИЛАНОВАЦ: Планина Рудник надалеко је позната као права археолошка ризница, а наставак стручних истраживања овог лета је у пуном јеку.
Вредан рад археолога већ је донео резултате, јер је пронађен изванредан налаз архитектонског дела који је служио као надвратник.
- Пронађен је у шуту којим је затрпан улаз. Украшен је живописом са две стране, компонованом од троугаоних поља у којима је декоративни мотив увијене лозице. На источној страни грађевине налазио се улаз, избачен у виду вестибила. Састојао се од два пролаза раздвојена зиданим ступцем. Идентичан надвратник је пронађен и 2011. године, када је истражен један од улаза, кажу за РИНУ у Музеју Рудничко – таковског краја.
Овај орнамент компонован од цик-цак линије, која формира троугаона поља у којима се налази декоративни мотив разлистале гранчице, највише сличности има са орнаментима из XIV века насликаним у манастирима Богородица Љевишка, Дечани и Трескавац.
- Рудничка палата још једном открива богатство свог власника, али је и сведочанство да је свој дом украсио по православној традицији, кажу у горњомилановачком музеју.
Овог августа на Руднику је започета шеснаеста година археолошких истраживања која спроводе Музеј рудничко-таковског краја и Одељење за археологију Филозофског факултета у Београду.
Овогодишња археолошка истраживања су усмерена на завршетак ископавања објекта на имању Радовинке Никић. Ископавања су финансирана од стране Министарства културе и информисања РС, док нам већ шеснаесту годину помажу Општина Горњи Милановац и фирме Рудник и флотација „Рудник” и „Swisslion-Takovo”. Археолошку екипу чине др Дејан Радичевић, музејски саветник Ана Цицовић и докторанд Мирко Вранић.
Рина