ВОДА СЕ ПОВЛАЧИ Поплављено 500 домаћинстава, евакуисано 297 људи
НОВИ САД:Ситуација у поплављеним општинама у Србији полако се смирује и живот се враћа у нормалу, изјавио је директор ЈВП “Србијаводе” Горан Пузовић, али је додао да ће до петка у приправности бити све службе на државном и локалном нивоу.
Он је рекао да је у понедељак на територији целе Србије уведена ванредна одбрана од поплава, што значи да су људи 24 сата на терену. Пузовић је додао да ће у наредних месец дана велики проблем представљати подземне воде, али да ће бити ангажоване све пумпе, агрегати како би се у најкраћем року санирао и тај проблем.
Око 500 домаћинстава у Србији поплављено је у општинама у којима је проглашена ванредна ситуација због поплава, изјавио је начелник Управе за ватрогасно-спасилачке јединице и цивилну заштиту при МУП-у Горан Николић, и додао да се ради на санацији штете и да се евакуисано становништво враћа својим домовима. Николић је за Танјуг рекао да ниво река опада, да се бујична вода повукла из поплављених општина и да се људи полако враћају својим домовима.
- У околини Краљева је више од 300 домаћинстава било под водом, и стамбени и економски објекти. Још немамо презицне податке, али према проценама, било је угрожено око 500 домаћинстава у свим општинама - навео је Николић. Евакуисано је 297 људи, а јуче се радило на санацији штете.
- На срећу, није било жртава ни повређених, на време смо одреаговали, а људи су послушали наше апеле. Надамо се да ће се свест људи подићи и када је реч о превентиви, да се не гради тамо где не треба, да се не баца ђубре и не затрпавају канали - навео је Николић.
Министар пољопривреде Бранислав Недимовић изјавио је да се ситуација после обилних падавина стабилизује и да ће у четвртак на седници владе бити донета одлука о помоћи угроженим подручјима.
- Војска ће у Сирчи, где је 80 домаћинства одсечено од света, поставити понтонски мост, где возила могу да се крећу. У Драгачеву се ситуација стабилизовала, а у Книћу су евакуисане животиње, рекао је министар.
Сви путеви који су били поплављени сада су проходни, саопштио је АМШ, међутим, возачима у овим крајевима саветује се коришћење главних путних праваца, као и да у ова подручја треба путовати по дану, због могућих одрона. Две пруге су тренутно у прекиду због поплава: Лапово - Краљево, између станица Гружа и Губеревац, и Марковац - Ресавица ,између станица Свилајнац и Деспотовац.
Водостај Дунава је у порасту са тенденцијом стагнације до Апатина, низводно пораста наредна два дана. Водостај Тисе је у мањем порасту са тенденцијом мањег пораста наредна четири дана. Водостај Саве је у порасту са тенденцијом стагнације и мањег опадања наредна четири дана. Водостај Велике Мораве је у већем порасту са тенденцијом пораста наредна три дана. Водостај на Дунаву, Тиси и на Сави је у домену средње високих, а на Великој Морави у домену средњих и средње високих вредности за јун. Такође, очекује се да ће до сутра све мање реке и сливови бити у стагнацији.
Редовна одбрана на 13 километара Дунава код Новог Сада уведена је прошле седмице, а од понедељка је у редовној одбрани још скоро 140 километара одбрамбених линија у Војводини, рекли су у “Водама Војводине”. Како кажу, не би требало да буде проблема у брањеном подручју. Због велике количине падавина, које су на појединим подручјима Војводине у протеклом периоду биле знатно изнад просечних, уведена је и одбрана од поплава од унутрашњих вода. Највише проблема праве унутрашње воде у деловима Сремске Митровице и у атарима Титела и Белог Блата.
Иако се вода повлачи, у општини Ивањица и јуче је било на снази ванредно стање због поплава које су направиле оштећења не само у домаћинствима, већ и на путевима где су се појавила клизишта и одрони, рекао је председник општине Ивањица Зоран Лазовић. Због обилних падавина, јуче је на територији општине Свилајнац проглашена ванаредна ситуација, саопштио је Општински штаб за ванредне ситуације. Угрожено је пет села, а најкритичније је у селима Суботица, Седларе, Тропоња и Војска, где су ангажовани сви људи и механизација како би се одбраниле куће. Након поплава које су погодиле општину Лучани, војска помаже, вода се повлачи, а наредних дана биће утврђене штете које су нарочито задесиле Драгачево. Оштећено је око 20 мостова, више од 300 километара општинских путева првог и другог реда и некатегорисаних путних праваца.
Проблем с поплавама има две трећине општине Кнић, где је и јуче падала обилна киша. Најугроженија су насеља испод Кнића - Пајсијевић, Грабовац, Шумари, Гружа, Липница, Врбета, Губеревац, Честин, а више од 1.200 хектара обрадивог земљишта је под водом.
И. Радоичић
Фото: Војска Србије