Вицко: Годишње 500 новооболелих од рака коже
Бесплатни дерматолошки прегледи, који су организовани у оквиру пројекта за рано откривање рака коже „Прегледи за све”, изазвали су велико интересовање грађана, који су стрпљиво чекали у редовима.
На Тргу слободе, у привремено постављеном дијагностичком центру, грађани су прегледани уз потпуну приватност, али и информисани о томе шта је рак коже и како да се заштите. Прегледе су радили дерматолози и стручни дермоскописти из Клиничког центра Војводине и Дома здравља „Нови Сад”.
“Трећу годину спроводимо акције да би наши суграђани открили рак коже у раној фази”, рекла је у име компаније „Еуцерин Србија“ Нада Милетић Невајда.”Жеља нам је да променимо поражавајућу статистику у Србији, по којој се 80 одсто најопаснијег рака коже – меланома, открива у касној фази, за разлику од развијених земаља Европе и света где се чак 80 одсто открива у раној фази.”
Она је посебно истакла да је поносна на чињеницу да су током последње три године све државне дерматолошке ординације снабдевене дермоскопима, апаратима који су неопходни за рано дијагностиковање рака коже. Уз то, почеле су едукације из дермоскопије – основни и напредни курс.
По речима државног секретара Фиренца Вицка, овог лета би требало да се усвоје нови закони о здравственој заштити.“На основу предлога биће регулисана употреба соларијума, тако да ће млађима од 18 година бити забрањен одлазак у њих. Соларијум представља један од највећих ризичних фактора за појаву тумора коже”, открио је Вицко.
“Годишње се јави око 500 нових пацијената оболелих од рака коже, а потребно је да се нагласи да се болест може предупредити и рано открити”, рекао је државни секретар Министарства здравља доц. др Ференц Вицко. “ Таквим акцијама желимо да подигнемо свест грађана о важности превенције и заштите коже од негативног УВ зрачења, које је, као најважнији фактор ризика коже, озваничила Светска здравствена организација. Заједно с Фондацијом Б-92 и представницима „Еуцерина” радимо на такозваној здравственој култури. Немамо само права на лечење, као и све остало што нам систем обезбеђује, него и обавеза према самима себи и нашој деци, родитељима и свима осталима, да останемо здрави.”
Фото: С. Шушњевић
Вицко је додао да је данас у Србији доступан лек који иде на терет здравственог осигурања и пацијенти га користе као редовну терапију. Он се нада да ће у будућности и остале иновативне лекове за тај тип болести што пре успети да уврсте у лечење пацијената.
“Србија се прикључила европској породици у борби против свих тумора коже, пре свега меланома који је најмалигнији”, рекла је дерматолог-онколог из КЦВ-а прим. др Бојана Спасић, и додала “да је тај тип рака видљив, те овим кампањама желе да се промени поразна статистика неправовременог откривања рака коже. Меланом се може појавити у било којој животној доби, али већу пажњу потребно је да се обрати између 40. и 60. године.”
И. Миклоши