УНС позвао медије да сутра прекину програм на пет минута
БЕОГРАД: Удружење новинара Србије (УНС) позвало је новинаре и медијске раднике да сутра од 11.55 до 12 сати прекину програм у електронским медијима, и да објаве проглас у којем се наводи да је слобода медија у Србији угрожена и да новинари никада нису били у тежем економском положају и под већим притисцима.
УНС је, поводом Светског дана слободе медија који се обележава 3. маја, објавио Проглас, у коме наводи да су у години за нама, власт, али и опозиција, демонстрирали бахат однос према новинарима и медијима, истичу да су уредници експресно смењивани или незаконито отпуштани, а новинари дискриминисани због уређивачке политике својих редакција, саопштено је из тог новинарског удружења.
"Излазак државе из власништва у медијима локалне власти искористиле су за драстично смањење финансирања медија и тако извршиле додатни притисак на њихову слободу, што за последицу има сиромашење медија, њихову зависност од центара моћи, таблоидизацију, пад етичких стандарда, аутоцензуру и висок ниво клијентелизма", истичу у УНС-у.
Зато, УНС у Прогласу захтева да влада покрене измену Закона о јавном информисању и медијима како би обавеза свих нивоа власти била да расписују конкурсе за пројектно суфинансирање медијског садржаја и да за те намене локалне самоуправе, осим великих градова, издвајају најмање два одсто својих буџета, а да као гаранција за извршење те обавезе треба да буду предвиђене и казне за функционере локалне самоуправе.
Затим, УНС тражи да влада и медијска заједница успоставе дијалог о важним питањима медијских слобода и потребе унапређења културе јавне комуникације значајне за демократизацију српског друштва.
Влада такође, захтева УНС, што пре да реши статус Новинске агенције Танјуг и доврши приватизацију Вечерњих новости и Политике, да у изради Стратегије развоја система јавног информисања и медијског законодавства постојање социјалног дијалога у медијима буде важан критеријум за подршку државе медијима.
УНС од владе Србије тражи и да пружи сву неопходну подршку Комисији за истраживање убистава новинара, како би што пре била подигнута оптужница за убице јагодинског новинара Милана Пантића и расветљене околности смрти Даде Вујасиновић.
Такође, Специјално тужилаштво за ратне злочине најзад да почне да ради свој посао и када су у питању 39 новинара и медијских радника српских редакција убијених у грађанском рату у бившој Југославији, на КиМ и током НАТО агресије, "уместо што годинама без резултата, по пријави НУНС-а, истражује одговорност новинара осумњичених за припрему и организовање ратних злочина и геноцида".
УНС захтева и да се преговарачки тим владе Србије за преговоре са косовским институцијама најзад заузме за заштиту интереса српских медија на Косову и Метохији, а посебно за формирање независног телевизијског канала на српском језику који ће сигналом покривати цело Косово и Метохији и који ће имати независан Управни одбор и финансирање.
"Сада чак и Министарство културе и информисања признаје да треба утростручити издвајања из буџета општина и градова за пројектно суфинансирање медијског садржаја од јавног значаја", наводи се у саопштењу.
УНС је позвао новинаре и медијске раднике да 3. маја од 11.55 до 12 сати прекину програм у електронским медијима, прочитају Проглас или га објаве на екрану, а у онлајн и штампаним медијима да га објаве.