УНФПА: Због пандемије 300.000 људи се вратило у Србију
БЕОГРАД: Током првих недеља и месеци пандемије стотине хиљада људи који су живели и радили у иностранству вратиле су се својим кућама, а у Србију се по неким проценама, у марту 2020. вратило више од 300.000 људи, показује извештај Популационог фонда Уједињених нација (УНФПА).
Пандемија је створила неочекиване прилике и у руралним областима, за земље југоисточне Европе које се боре са смањењем броја становника, показује извештај који је данас представио УНФПА.
“Већ деценијама је постојао само један правац за мигранте из југоисточне Европе и то ка градовима и просперитетним земљама западне Европе. Али откад се десио Ковид-19 многи мигранти су се вратили у своју домовину и чак видимо обећавајуће знаке руралног оживљавања”, изјавила је директорка УНФПА за југоисточну Европу и централну Азију Алана Армитаж.
Током првих недеља и месеци пандемије стотине хиљада људи које су живеле и радиле у Енглеској, Немачкој, Швајцарској и другим земљама вратиле су се својим кућама.
Иако не постоје прецизни подаци, у Бугарској се помиње више од пола милиона људи који су се вратили својим кућама током периода прве изолације.
“Земље југоисточне Европе сада имају прилику да креирају подстицаје за оне који су се вратили, са њиховим вредним искуствима и знањима, да остану и убрзају новонастали помак ка животу на селу, чинећи руралне области привлачним", навела је Армитаж.
Према пројекцијама које су рађене пре пандемије, Србија ће до 2050. имати 24 одсто мање становника са готово половином становништва које живи у Београду, Новом Саду, Нишу и Суботици, док су многа села остала са 500 и мање становника.
Од 2013. године пријављено је да се 250.000 људи кретало из руралних у урбане области на годишњем нивоу.
Процењено је да је око милион људи (од свеукупне популације од нешто мање од седам милиона) живело у руралним областима 2020. године, укључујући 175.000 пензионера.
“Извештај представљен данас открива потенцијал ових повратака, узрокованих пандемијом, а они чине огроман потенцијал Србије и других земаља југоисточне Европе. Ако успемо да потпуно искористимо овај потенцијал, то би битно смањило одлив мозгова и ублажило урбано-руралну поделу у региону", рекао је директор УНФПА за Србију Џон Мосоти.