Укидање казнених поена за превремени одлазак у пензију није на видику?
Савез самосталних синдиката Србије покренуо је пре готово годину пред Социјално-економским саветом Србије иницијативу за укидање казнених поена за превремени одлазак у пензију.
Казнени поени за превремену пензију важили би све док пензионер не испуни услове прописане законом о годинама живота, а након тога би се укинули. Социјално-економски савет је ту инцијативу прихватио, али званичне потврде о томе да ће доћи до укидања пенала за превремено пензионисање и даље нема.
Да би се укинули казнени пенали, који су сада дефинисани као трајно умањење пензија, мора да се мења постојећи Закон о ПИО, а пре тога мора бити урађен нацрт па предлог, који ће Влада Србије усвојити и послати га посланицима Скупштине Србије на усвајање. У овом тренутку нема ни нацрта, који је требало да изради Министарство за рад, а када њега нема, онда су све приче о томе да би казнени пенали за превремено пензионисање ускоро могли бити укинути празне. Савез самосталних синдиката је израчунао да месечно у државну касу по основу казнених пенала „уђе” 1,7 милијарда динара, која би се, иначе, исплаћивала да њих нема. Како показује њихова рачуница, то значи да се годишње тако уштеди 20,4 милијарди динара.
Секретар Већа SSSS-a Зоран Михајловић очекује да наредни састанак на којем би се причало о казненим поенима за превремено пензионисање буде наредног месеца или у марту, уз напомену да би тада требало да добије коначну верзију предлога о укидању казнених поена. Напомиње да је за годину одржан само један састанак Радне групе Министарства за рад која је требало да припреми предлог о укидању пенала, али да на њему није било речи о томе.
Иначе, умањење пензија за оне који се пензионишу пре старосне границе није никаква новина и оно постоји у готово свим европским државама. Разлика је једино у томе да ли је реч о трајном умањењу пензија, или оне постају целокупне када се довољно „остари”, односно дође до година живота које пензијски закон прописује као услов за пензионисање. Разлике има и у томе да ли се пенали рачунају као казнени или су они у формули за обрачун пензија. У Шведској, Норвешкој, Пољској Италији и неким другим земљама умањење због ранијег одласка у пензију садржано је у формули обрачуна, а казнени поени постоје у Немачкој, Словачкој, Естонији, Хрватској, Литванији...
Љ. Малешевић