У ВОЈНОЈ БОЛНИЦИ У ПЕТРОВАРАДИНУ И РАДНО И СЛАВЉЕНИЧКИ Ове недеље БЕСПЛАТНИ ЛЕКАРСКИ ПРЕГЛЕДИ, интернисти најтраженији
Поводом 185 година војног санитета у Војној болници Нови Сад ове недеље се одржава акција бесплатних превентивних прегледа грађана. Пацијенти су термине прегледа заказивали prеthodnе седмице, те сада свако долази на преглед у одређеном термину и нема гужви.
– Грађани су могли да закажу преглед код општег хирурга, гинеколога, физијатра, ортопеда, општег интернисте, дерматовенеролога, неуролога и психијатра, као и да ураде радиолошке прегледе и то ултразвук горњег абдомена, бубрега и штитасте жлезде, као и лабораторијске налазе шећера у крви и комплетне крвне слике – каже за „Дневник“ управник Војне болнице Нови Сад пуковник примаријус др Драган Коруга.
Према његовим речима, грађани се прегледају од понедељка до петка од 8 до 14 часова, а заказивање је на сваких пола сата. Др Коруга напомиње да лекари прегледају и своје редовне пацијента, војне осигуранике, као и грађане који су заказали термин.
- Ово је пети пут да се одржава акција, али је први пут да се она спроводи током целе недеље. Раније су имали акције суботом, а имали смо и једну акцију у Бачкој Тополи. Прегледи се углавном организују овде у болници, а први пут доктори раде пет дана – наводи др Коруга.
- Углавном се јављају старији људи за прегледе, код њих је било велико интересовање. Имаћемо још једну овакву акцију, али не знамо тачно када – напоменуо је др Коруга.
Према његовим речима, пацијенти су задовољни овом акцију. Прегледи су бесплатни, људи не морају ни да имају здравствену књижицу. Неки долазе само на консултацију и доносе prеthodnе налазе. Свако добије савет.
- Највише су се тражили прегледи код интернисте, затим код гинеколога. Углавном су се јављали пацијенти из Новог Сада, али је заинтересованих за ове прегледе било и из Старе Пазове, Инђије и Жабља – каже др Коруга.
Пуковник Коруга истиче да је Војна болница најстарија у Србији, основана је 1689. године. Тада је за њено оснивање потрошено 52.000 флорина. У то време се градила Петроварадинска тврђава, па су лекари били потребни и војсци и цивилима који су градили тврђаву. Такође, било је и епидемија и за све то су лекари били неопходни.
Љ. Петровић
Дуга је историја Војне болнице, селила се више пута. Од 1786. године указом цара Фрање Јосифа фрањевачки самостан претворен је у болницу. И данас је још увек на том месту – испричао је др Коруга.