У установама социјалне заштите и домовима за старе оболело 166 особа
БЕОГРАД: У установама социјалне заштите и Домовима за смештај одраслих и старих, потврђено је присуство вируса ковид-19 код 126 корисника и 40 запослених, саопштило је Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања.
Присуство вируса ковид-19 потврђено је у геронтолошким центрима у Књажевацу, Београду, Нишу, Обреновцу, и Матарушкој Бањи, као и у Дому за лица ментално ометена у развоју у Тутину.
Ковид 19 присутан је и у Стационару за децу и омладину са аутизмом Центра за смештај и дневни боравак деце и омладине ометене у развоју у Београду, радној јединици Дневни боравак „Стари Град“ Центра за смештај и дневни боравак деце и омладине ометене у развоју у Београду, Центру за заштиту одојчади, деце и омладине Звечанска, Центру за социјални рад у Врању, Градском Центру за социјални рад у Београду у одељењу Чукарица, Домском одељењу при Центру за социјални рад у Брусу.
Ковида 19 има о у домовима за смештај одраслих и старијих „Стара пруга“ на Умци „Доживети стоту'' у Београду, „Масх Греен Хоусе“ у Петроварадину, Дому за смештај одраслих и старијих „Миљаковачки виногради“ у Београду „Радост“ у Неготину, „Гардош“ у Земуну, „Нада“ у Београду, „Липовачки одмор''" у Београду и „С. Никола“ у Неготину.
Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања донело је решење о забрани рада Дома за смештај одраслих и старијих „Нада“, у Београду, наводи се у саоспстењу.
Такође, Дом за смештај одраслих и старијих „Доживети стоту“, Београд, Дом за смештај одраслих и старијих „Стара пруга“, Умка и Дом за смештај одраслих и старијих „Радост“ у Неготину, решењем о забрани рада овог Министарства , не пружају услугу социјалне заштите домског смештаја одраслих и старијих.
Додаје се да је укупан број излечених корисника установа социјалне заштите износи 520, а број излечених особа које су запослене у установама социјалне заштите износи 195.
Корисници у установама социјалне заштите за које постоји процена да могу бити потенцијални преносиоци вируса смештени су у изолацију, док запослени у установама социјалне заштите, код којих постоји оваква опасност, не долазе на посао и налазе се у кућној изолацији.
Укупан број Установа социјалне заштите чији је оснивач Република Србија и АП Војводина износи 74, са капацитетом од 14.512 корисника.
Од тога је: 57 Установа за одрасле и старије (9 Домских одељења при Центрима за социјални рад, 23 Геронтолошких центара, 8 Домова за смештај одраслих и старих, 3 Установе за смештај особа са инвалидитетом и 14 Установа за смештај особа са менталним и интелектуалним тешкоћама) и 17 Домова за децу и младе (10 Домова за децу и младе без родитељског старања, 3 Завода за васпитање деце и омладине и 4 Установе за децу и младе са сметњама у развоју).
Укупан број приватних пружалаца услуге социјалне заштите домски смештај одраслих и старијих на територији Србије износи 229, са капацитетом од 8.617 корисника.