"У тешком су стању...“ Ево шта је докторка из "Батута" поручила о стању ОБОЛЕЛИХ после убода ЗАРАЖЕНОГ КОМАРЦА: Сви заражени имају УПАЛУ МОЗГА Ево ко треба ПОСЕБНО да се ПАЗИ
Епидемиолошкиња др Милунка Милинковић са Института "Батут" рекла је да све особе које су заражене од грознице Западног Нила имају теже клиничке слике које се манифестују упалама на мозгу.
Након што је пре скоро три недеље у Србији потврђен први случај заразе вирусом Западног Нила у овој сезони, коју преносе комарци, до данас је заражено осам особа - петорица мушкараца и три жене.
Како је изјавила др Милунка Милинковић свих осам регистрованих пацијената имају теже клиничке слике.
То значи да имају инфекцију централног нервног система, значи или упалу можданих овојница или самог можданог ткива. Они су хоспитализовани, јер такво стање захтева хоспитализацију у специјалистичким установама и захтева адекватну терапију. Можемо рећи да се ради о тежој клиничкој слици с обзиром да је у питању инфекција централног нервног система, каже др Милинковић.
Шта се дешава када уједе заражени комарац
Када нас убоде комарац код већине особа болест протиче асимптоматски, значи не развијају се никакви симптоми и знаци болести, каже др Милинковић.
Код 20 одсто заражених особа долази до појаве неке клиничке слике у виду:
неспецифичне повишене телесне температуре
може бити присутна и блага оспа
болови у мишићима и зглобовима
малаксалост
Др Милинковић објашњава да оваква клиничка слика пролази спонтано након пет или шест дана без неке специфичне терапије.
Код малог броја заражених особа, то је једна од 150 заражених особа, може се развити тежа форма болести, која се манифестује:
главобољом
укоченошћу врата
иконвулзијама
У овом случају обавезно је да се особе које имају овакве симптоме јаве свом изабраном лекару и даље у надлежне установе, каже др Милинковић за РТС.
Истиче да је болест заступљена код оба пола, а просечна старост оболелих је 68 година.
Претежно оболевају старије особе од ових тежих форми. Од јуна до новембра интензивно се спроводи надзор у хуманој популацији, односно код људи, а такође и надзор међу векторима, преносиоцима овог вируса, комарцима. Заражених обично има у округу Војводине, сливовима река. Тако је било и prеthodnе сезоне када је грозница Западног Нила забележена у чак 15 округа, каже др Милинковић.
Општа је осетљивост на ову болест
Др Милунка Милинковић истиче да је осетљивост на ову инфекцију општа и да се не може рећи да су неке категорије становништва у већем или мањем ризику.
Међутим, оне групе људи које су у већем ризику да оболе од тежих форми болести свакако јесу особе старије од 50 година и особе које већ имају неко хронично обољење. Било да је у питању кардиоваскуларно обољење или да су ослабљеног имунолошког статуса, значи имунокомпромитоване особе. Затим особе са метаболичким поремећајима и са болестима бубрежног система, каже др Милинковић.
Дневник/Блиц